Poradna

Bezpečné užívání vířivky během zimy

sněhová vločka - jak užívat vířivku v zimě

Dlouhé, chladné zimní měsíce nás nutí k odpočinku, šetření energie a trávení času v teple a pohodlí domova. Ať už jste fanoušci zimní hibernace, nebo raději podnikáte dobrodružství venku, existuje jeden jistý způsob jak si zimu ještě více užít. Strávit nějaký čas ve vašich soukromých venkovních lázních.

V dnešní nejisté  situaci není nahřívání bolavých kloubů a namožených svalů ve wellness centrech příliš komfortní. Něco jiného je však vaše soukromé wellness, kde si můžete odpočinout o samotě, či s vašimi blízkými. Používání vířivky v zimě však s sebou přináší drobná úskalí, která byste měli vědět než se do zimních radovánek pustíte.

OBMĚŇTE VODU

 • Vířivé vany i bazény vyžadují výměnu vody nejlépe každé tři měsíce
 • Abyste se vyhnuli riziku promrznutí vany během jejího vypouštění, proveďte výměnu nejlépe těsně před zimou, případně za co nejlepšího počasí
 • Během výměny vody propláchněte vodovodní potrubí a veškerá zákoutí vany, abyste odstranili usazeniny a zlepšili její účinnost.

ZÁSOBA PŘÍSLUŠENSTVÍ 

OCHRANNÝ KRYT JE ZÁKLAD

 • Kvalitní ochranný kryt nejen chrání vodu před znečištěním z vnějšku, ale díky svým izolačním vlastnostem zabraňuje tepelným ztrátám a udržuje stálou teplotu vaší lázně. 

PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE HLADINU VODY

 • Za předpokladu, že klesne voda ve vaší vířivce příliš nízko, hrozí její zamrznutí, které často doprovází poškození komponent a jejich nákladná oprava

ZABRAŇTE ZAMRZNUTÍ POTRUBÍ

 • Dokud všemi potrubími protéká ohřátá voda, neměla by v zimě zamrzat. Udržujte tedy vodu ohřátou a všechny ventily otevřené.

 žena ve vířivce - bezpečné užívání vířivky v zime

POKUSTE SE CO NEJVÍCE UŠETŘIT NA ENERGII

Udržování dobře vyhřívané lázně může spotřebovat spoustu energie. Abyste ušetřili, zvažte tyto tipy:

 • Omezte používání trysek, nebo je vypněte úplně. Studený vzduch snižuje teplotu horké vany.
  ● Kromě izolačního krytu zvažte i izolační obal na celou vířivku.
  ● Naplánujte ohřev vody na noc, kvůli levnějšímu tarifu za energii mimo špičku.
  ● Pod přenosnou vířivku umístěte izolaci z pěnové desky kvůli tepelným vlastnostem.
  ● Umístěte vířivku do rohu vystavenému slunci nebo na jih, aby byl kryt teplý a tál na ní sníh i led.
  ● Je energeticky účinnější udržovat stabilní teplotu i když se vířivka nepoužívá, než zvyšovat teplotu před každým použitím.

PRO VAŠE OSOBNÍ POHODLÍ

 • Noste čepici, aby vlasy zůstaly suché a zabraňovala ztrátě tělesného tepla.
 • Mějte po ruce suchý župan a kvalitní pevné pantofle na cesty k vířivce a od ní.

Použití lázní nebo horké vany v zimě je příjemný zážitek, o který byste se neměli ochudit. Doufáme, že vám naše rady pomohly a přejeme vám příjemně strávenou zimní koupel.

Jak pečovat a starat se  o vířivku najdete v dalším článku. Odkaz zde "Peče a údržba vířivky" 

Vonné esence v sauně

Sauna má bezesporu pozitivní účinky na regeneraci a psychiku člověka. Saunování je založeno na principu důkladného prohřátí celého organismu a jeho následném ochlazení. Na organismus však během saunování může blahodárně působit i vůně. Ta dokáže v sauně navodit nejen příjemnou atmosféru, ale přináší i mnoho dalších benefitů.

Blahodárné účinky přírodních vůní jsou známy po mnoho století. Léčbu pomocí vůní využívali již staří Číňané, Egypťané a Řekové. Ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie je právě sauna.

shutterstock_1303390897

Výhody aromaterapie v sauně

Používání esenciálních olejů v sauně má nepochybně mnoho výhod. Vůně dokáže v sauně navodit příjemnou atmosféru a zážitek a účinky saunování posunout ještě o úroveň výše. V sauně se vůně esenciálních olejů do organismu dostává především inhalací. Z nosu se vonné esence dostávají do mozku, do průdušek a do plic. V závislosti na konkrétních vlastnostech daného oleje mohou mít esenciální vůně protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky.

Další nespornou výhodou používání esenciálních olejů v sauně je jejich schopnost udržovat saunu čistou. Během saunování je pocení pro tělo prospěšným a žádoucím procesem. V samotném prostoru sauny však pocení vytváří ideální prostředí pro vznik bakterií a choroboplodných zárodků. Nicméně esenciální oleje saunu neustále čistí a sterilizují.

Jak provonět vaši saunu?

Cesta k příjemnému provonění sauny je velmi jednoduchá. Nejčastěji se využívají esenciální oleje. Ty lze v sauně aplikovat zpravidla dvěma způsoby.

 • Esenciální oleje je možné například použít jejich přidáním do vědra s vodou, kterou můžeme následně polévat saunové kameny.

 • Druhým způsobem je pořízení závěsné misky. Tu stačí umístit nad kamna a do ní přidat vodu s esenciálním olejem.

shutterstock_1660468495

Výběr oleje

Je důležité zmínit, že mezi esenciálními oleji do sauny jsou značné rozdíly z hlediska množství aromatických a účinných látek. Cena bývá často úměrná koncentraci látek v oleji. Levnější oleje tak nemusí splňovat svůj účel anebo může být jejich spotřeba až dvojnásobná.

Vonné esence do sauny 

Výběr konkrétní vůně je pochopitelně ryze individuální a může se navíc měnit podle nálady nebo ročního období. Vyplatí se tak mít k dispozici více aromat a střídat je podle aktuálního psychického a fyzického rozpoložení.

221-saunove-vonne-esence-250-ml