Bezchlorová chemie do vířivek GUAA

Když se ponoříme do teplé vody ve vířivém bazénu, chceme především relaxovat a mít pocit naprostého uvolnění. Už proto je naprostou nezbytností křišťálově čistá voda bez jakýchkoliv nežádoucích pachů a pocit dokonalé čistoty.

Ve vířivých bazénech je údržba čisté vody naprostou nezbytností, protože vzhledem k jejímu relativně malému objemu vzhledem k počtu osob a poměrně vysoké teplotě má tendenci se rychleji "kazit" než v klasických zahradních bazénech.

Moderní metodou jak udržet vodu ve vířivce křišťálově čistou je použití bezchlorové chemie na polymerové bázi GUAA. Její působení je velice široké: likviduje viry, plísně, bakterie a také účinně zabraňuje růstu řas. V tomto mají výhodu proti chlorovým přípravkům, které řasy samy nedokážou likvidovat a musíme přidávat do vody navíc samostatné algicidy.

Návod na údržbu vody ve vířivce bezchlorovou chemií

Uvedení vířivky do provozu

 • V první řadě je potřeba mít vířivý bazén naprosto čistý, včetně cirkulačního systému. Pokud máte novou vířivku, stačí běžné propláchnutí ale nevíte li jistě, v jakém stavu je oběhové zařízení, doporučujeme nejdříve vyčistit cirkulační systém, případně očistit stěny vhodným přípravkem (Například  SPA Rohrreiniger).
 • Po napuštění vody a zapnutí oběhového okruhu by prvním krokem mělo být, obzvláště v případě tvrdé vody, použití změkčovače, který nejen ochrání stěny vířivky před usazováním vodního kamene, ale také topné tělísko, kterému tím výrazně prodlužujete životnost.
 • Dalším krokem je úprava pH na optimální hodnotu 7 - 7,2. Použijte tester pro změření pH a následně přípravky pH minus granulát (je to běžnější příklad pro snížení hodnoty pH) případně pro zvýšení hodnoty pH přípravek pH plus.
 • První dávkování přípravku bezchlorové chemie GUAA Pool Whirplool je 250 ml / 1000 lt vody. Přípravek můžete vlít přímo do vody. Mějte zapnutý oběhový systém, aby se dokonale rozmísil.
 • Pro dlouhodobé udržení kvality vody ve vířivce doporučujeme kombinovat použití GUAA Pool Whirlpool s oxidačním přípravkem GUAA Pool Oxi.
 • Dávkování jakýchkoliv přípravků provádějte bez přítomnosti osob ve vířivce. Jakmile se přípravky dokonale rozmíchají můžete se začít koupat.

Pravidelná údržba vody ve vířivce

 • Pravidelně měřte hodnoty pH a upravujte průběžně na hodnotu 7,0 - 7,2. Je to důležité nejen pro účinné působení bezchlorové chemie, ale také tím chráníte svou pokožku a zabráníte korozi technických zařízení vířivky.
 • Průběžné dávkování přípravku GUAA Pool Whirlpool je potřeba v intervalu cca 7 - 14 dní (podle stupně používání vířivky) v dávce 100 ml / 1000 lt.
 • Přípravek GUAA Pool Oxi je důležité používat průběžně také. Zabezpečuje totiž celkové prokysličení vody a pomáhá odstranit organické zbytky. Dávkování přípravku je 1 x za 10 - 12 dní v množství 20 - 25g na 1000 lt vody (zarovnaný uzávěr dózy má přibližně 100g takže čtvrtina na 1 m3). Přípravek rozpustťe v jednom kyblíku vody a můžete nalít na hladinu vířivky nebo ještě lépe přes skimmer, aby došlo k rychlejšímu rozmíchání přípravku ve vodě. Vše samozřejmě při zapnutých tryskách. V případě problémů se zákalem vody a extrémním zatížení se dávkuje častěji. Koupat se můžete zhruba za hodinu.
 • UPOZORNĚNÍ: GUAa POOL WHIRLPOOL a GUAa POOL OXI nepoužívejte společně, dodržujte časové rozmezí 4 až 6 hodin.
 • V případě vyšší pěnivosti vody ve vířivce používejte přípravek GUAA Pool Antifoam. Tento vytváří bílou tekutou emulzi na hladině a účinně tak odstraňuje vzniklou pěnu. Dávkuje se v množství 10ml/m3 vody. Uvedené množství přípravku rozmíchejte v kyblíku s vodou a aplikujte na hladinu vody. Případně můžete použít nalitím do lahve se sprayovou hlavicí a pěnu postříkat.

Bezchlorová úprava vody ve vířivce - návod v PDF

Fotolia_178650895_S