Vonné esence v sauně

Sauna má bezesporu pozitivní účinky na regeneraci a psychiku člověka. Saunování je založeno na principu důkladného prohřátí celého organismu a jeho následném ochlazení. Na organismus však během saunování může blahodárně působit i vůně. Ta dokáže v sauně navodit nejen příjemnou atmosféru, ale přináší i mnoho dalších benefitů.

Blahodárné účinky přírodních vůní jsou známy po mnoho století. Léčbu pomocí vůní využívali již staří Číňané, Egypťané a Řekové. Ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie je právě sauna.

shutterstock_1303390897

Výhody aromaterapie v sauně

Používání esenciálních olejů v sauně má nepochybně mnoho výhod. Vůně dokáže v sauně navodit příjemnou atmosféru a zážitek a účinky saunování posunout ještě o úroveň výše. V sauně se vůně esenciálních olejů do organismu dostává především inhalací. Z nosu se vonné esence dostávají do mozku, do průdušek a do plic. V závislosti na konkrétních vlastnostech daného oleje mohou mít esenciální vůně protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky.

Další nespornou výhodou používání esenciálních olejů v sauně je jejich schopnost udržovat saunu čistou. Během saunování je pocení pro tělo prospěšným a žádoucím procesem. V samotném prostoru sauny však pocení vytváří ideální prostředí pro vznik bakterií a choroboplodných zárodků. Nicméně esenciální oleje saunu neustále čistí a sterilizují.

Jak provonět vaši saunu?

Cesta k příjemnému provonění sauny je velmi jednoduchá. Nejčastěji se využívají esenciální oleje. Ty lze v sauně aplikovat zpravidla dvěma způsoby.

  • Esenciální oleje je možné například použít jejich přidáním do vědra s vodou, kterou můžeme následně polévat saunové kameny.

  • Druhým způsobem je pořízení závěsné misky. Tu stačí umístit nad kamna a do ní přidat vodu s esenciálním olejem.

shutterstock_1660468495

Výběr oleje

Je důležité zmínit, že mezi esenciálními oleji do sauny jsou značné rozdíly z hlediska množství aromatických a účinných látek. Cena bývá často úměrná koncentraci látek v oleji. Levnější oleje tak nemusí splňovat svůj účel anebo může být jejich spotřeba až dvojnásobná.

Vonné esence do sauny 

Výběr konkrétní vůně je pochopitelně ryze individuální a může se navíc měnit podle nálady nebo ročního období. Vyplatí se tak mít k dispozici více aromat a střídat je podle aktuálního psychického a fyzického rozpoložení.

221-saunove-vonne-esence-250-ml