Novinky

Rychlé rady při řešení problémů s čistotou vody v bazénu a ve vířivce

BAZÉNOVÁ CHEMIE – POUŽITÍ PŘI POTÍŽÍCH

Problém Příčina Řešení problému
Zakalená voda Tvorba organických nečistot Nasazení šokové desinfekce (kyslíkový granulát či tablety ve větší koncentraci).
  Vysoké pH Aplikace přípravku pH minus tekutý, či pH mínus granulát pro dosažení optimální hodnoty pH 7,2–7,6.
  Vysoká alkalita bazénové vody Aplikace přípravku na snižování pH (pH minus), dokud není dosaženo hodnoty celkové alkality 80–150 ppm. V případě vysoké tvrdosti vody nad 45°, lze použít kyselinu chlorovodíkovou HCl v množství cca 0,2–0,3 l na 1m³.
  Vysoká tvrdost vody Aplikace prostředku zabraňujícímu tvorbě usazenin a vodního kamene (Calzestab Esen).
  Nedostatečná filtrace Znečištěný filtr – vyčištění filtru prostředkem na čištění filtrů – Filter Cleaner.
  Vysoký obsah volných rozpuštěných částic Vypuštění vody z vířivky a napuštění vody nové.
Zabarvená voda Vodní řasy

Použití přípravku pro hubení vodních řas (Algicid speciál, Algicid standard). 

  Rozpuštěné kovy ve vodě a rozvodech – měď, železo a další Aplikace prostředku pro zabránění usazenin těchto kovů a jejich odstranění – Metal Magic (po jeho použití lze vodu ihned dál využívat).
Tvorba pěny Vysoká koncentrace olejů, mýdel a dalších algicidních prostředků ve vodě Použití přípravku pro snížení pěnivosti v bazénu –Spa odpěňovač.
  Měkká voda Aplikace prostředku pro zvýšení tvrdosti vody (vápníku), dokud není dosaženo hodnoty 150–280 ppm.
Tvorba usazenin Vysoká hladina vápníku, vysoká alkalita, vysoké pH Částečné upuštění vody a aplikace prostředku proti usazeninám (Calzestab  Esen),  korekce hladiny pH na 7,2–7,6 a snížení alkalinity.
Zápach Vysoký obsah organických nečistot Šoková desinfekce ( Chlor - Super šok CH-granulát nestabilní)
Podráždění pokožky Nízká hodnota pH Aplikace přípravku pro zvýšení hodnoty pH (pH plus) na optimální hladinu 7,2–7,6.
Jak udržet vodu v dětském bazénku čistou
  • Pokud chcete udržet bazének čistý, bude potřeba neustále vybírat napadané listí, mouchy a jiné nečistoty
  • K tomu vám pomohou různé síťky, které pečlivě zachytí každou nečistotu 
  • Ochránit bazének před listím můžete i plachtou, kterou bazének zakryjete
  • Dále je vhodné použít pro delší dobu v bazénku bez cirkulace  přípravek pro dětské bazény  KIDS CARE 

    POUŽITÍ PŘÍPRAVKU PRO DĚTSKÉ BAZÉNY KIDS CARE:

     
  • Zásadou by mělo být před novým napuštěním bazén vyčistit
  • Pokud jsou z minulých let na stěnách obsaženy nečistoty doporučujeme přípravek Compactal
  • Následně obsah sáčku použijeme do nově napuštěné vody
  • Vystačí nám na 800 - 1 200 l bazénové vody
  • Množství přípravku v jednom sáčku zajistí kvalitu vody cca 1-2 týdny, v závislosti na teplotě vody a intenzitě využití bazénu
  • Jedná se o speciální algicidní přípravek, který zamezí množení řas a tvorbě kluzkého povrchu na stěnách bazénu. Po 1-2 týdnech je vodu třeba vyměnit a bazén vyčistit!
     

    BALENÍ:

     
  • V balení 5 ks po 50 ml
  • Jeden sáček vydrží na údržbu vody cca 1- 2 týdny v bazénu o obsahu 800 - 1200l

Kids care

Bezchlorová chemie do vířivek GUAA

Když se ponoříme do teplé vody ve vířivém bazénu, chceme především relaxovat a mít pocit naprostého uvolnění. Už proto je naprostou nezbytností křišťálově čistá voda bez jakýchkoliv nežádoucích pachů a pocit dokonalé čistoty.

Ve vířivých bazénech je údržba čisté vody naprostou nezbytností, protože vzhledem k jejímu relativně malému objemu vzhledem k počtu osob a poměrně vysoké teplotě má tendenci se rychleji "kazit" než v klasických zahradních bazénech.

Moderní metodou jak udržet vodu ve vířivce křišťálově čistou je použití bezchlorové chemie na polymerové bázi GUAA. Její působení je velice široké: likviduje viry, plísně, bakterie a také účinně zabraňuje růstu řas. V tomto mají výhodu proti chlorovým přípravkům, které řasy samy nedokážou likvidovat a musíme přidávat do vody navíc samostatné algicidy.

Návod na údržbu vody ve vířivce bezchlorovou chemií

Uvedení vířivky do provozu

  • V první řadě je potřeba mít vířivý bazén naprosto čistý, včetně cirkulačního systému. Pokud máte novou vířivku, stačí běžné propláchnutí ale nevíte li jistě, v jakém stavu je oběhové zařízení, doporučujeme nejdříve vyčistit cirkulační systém, případně očistit stěny vhodným přípravkem (Například  SPA Rohrreiniger).
  • Po napuštění vody a zapnutí oběhového okruhu by prvním krokem mělo být, obzvláště v případě tvrdé vody, použití změkčovače, který nejen ochrání stěny vířivky před usazováním vodního kamene, ale také topné tělísko, kterému tím výrazně prodlužujete životnost.
  • Dalším krokem je úprava pH na optimální hodnotu 7 - 7,2. Použijte tester pro změření pH a následně přípravky pH minus granulát (je to běžnější příklad pro snížení hodnoty pH) případně pro zvýšení hodnoty pH přípravek pH plus.
  • První dávkování přípravku bezchlorové chemie GUAA Pool Whirplool je 250 ml / 1000 lt vody. Přípravek můžete vlít přímo do vody. Mějte zapnutý oběhový systém, aby se dokonale rozmísil.
  • Pro dlouhodobé udržení kvality vody ve vířivce doporučujeme kombinovat použití GUAA Pool Whirlpool s oxidačním přípravkem GUAA Pool Oxi.
  • Dávkování jakýchkoliv přípravků provádějte bez přítomnosti osob ve vířivce. Jakmile se přípravky dokonale rozmíchají můžete se začít koupat.

Pravidelná údržba vody ve vířivce

  • Pravidelně měřte hodnoty pH a upravujte průběžně na hodnotu 7,0 - 7,2. Je to důležité nejen pro účinné působení bezchlorové chemie, ale také tím chráníte svou pokožku a zabráníte korozi technických zařízení vířivky.
  • Průběžné dávkování přípravku GUAA Pool Whirlpool je potřeba v intervalu cca 7 - 14 dní (podle stupně používání vířivky) v dávce 100 ml / 1000 lt.
  • Přípravek GUAA Pool Oxi je důležité používat průběžně také. Zabezpečuje totiž celkové prokysličení vody a pomáhá odstranit organické zbytky. Dávkování přípravku je 1 x za 10 - 12 dní v množství 20 - 25g na 1000 lt vody (zarovnaný uzávěr dózy má přibližně 100g takže čtvrtina na 1 m3). Přípravek rozpustťe v jednom kyblíku vody a můžete nalít na hladinu vířivky nebo ještě lépe přes skimmer, aby došlo k rychlejšímu rozmíchání přípravku ve vodě. Vše samozřejmě při zapnutých tryskách. V případě problémů se zákalem vody a extrémním zatížení se dávkuje častěji. Koupat se můžete zhruba za hodinu.
  • UPOZORNĚNÍ: GUAa POOL WHIRLPOOL a GUAa POOL OXI nepoužívejte společně, dodržujte časové rozmezí 4 až 6 hodin.
  • V případě vyšší pěnivosti vody ve vířivce používejte přípravek GUAA Pool Antifoam. Tento vytváří bílou tekutou emulzi na hladině a účinně tak odstraňuje vzniklou pěnu. Dávkuje se v množství 10ml/m3 vody. Uvedené množství přípravku rozmíchejte v kyblíku s vodou a aplikujte na hladinu vody. Případně můžete použít nalitím do lahve se sprayovou hlavicí a pěnu postříkat.

Bezchlorová úprava vody ve vířivce - návod v PDF

Fotolia_178650895_S

Připravte bazén na letní provoz s přípravky Chemoform

Příprava bazénu na léto 

Krok 1 - příprava

Důkladně vyčistíme stěny bazénu. Nejčastější znečištění způsobuje vodní kámen, který uvolníme přípravkem Základní čistič nebo profesionálním přípravkem Compactal  / při vypuštěném bazénu/. Čištění bazénu s napuštěnou vodou použijte přípravek Compactal gel Přípravek naneseme na plochu, necháme cca 10 minut působit a teprve poté čistíme. Čistící přípravky vždy potřebují čas, aby chemickou reakcí uvolnily nános znečištění.

1001333601_Zakladni_cistic_1l                   101001001_Compactal_1l101103001_Compactal_gel_1l

Celou plochu, hlavně rohy a spáry ošetříme preventivním přípravkem zabraňujícím množení řas Algicid Standard* nebo Algicid Speciál*.

Po vyčištění bazénu zapojíme filtrační zařízení, případně vyměníme filtrační písek či filtrační vložku a dopustíme bazén vodou.

100604603_Algicid_special_3l (1)

 

Krok 2 – úprava pH

Srovnáme pH do optimálního rozmezí 7,0 – 7,4 přípravky pH mínus tekutý, pH mínus granulát nebo naopak přípravkem pH plus granulát. Doporučujeme přeměřit alkalinitu vody za použití testovacích proužků Tester - proužky pH/Cl/Alkalita (50 ks)

ph minus100810603_pH_minus_tekuty_3l100802603_pH_plus_granulat_3kg

 

Krok 3 - šokové ošetření vody

A/Chlórová varianta šokového ošetření: Pro měkkou vodu doporučujeme přípravek CH-Granulát 70%*. Ten obsahuje vysoké procento aktivního chlóru a velmi rychle vyprchává. Ve tvrdé vodě lépe účinkuje přípravek Chlórový granulát rychlorozpustný*, případně Chlórové tablety rychlorozpustné*. Tyto přípravky dobře fungují v jakékoli tvrdosti vody. Z bazénu ale vyprchávají pomaleji a je třeba déle počkat na ustálení optimální hladiny chlóru.

100501601_Chlorovy_granulat_1kg (1)100401001_Chemoclor_CH_granulat_1kg100504601_Chlorove_tablety_rychlorozpustne_20g mini (1)

Speciální přípravek OXI Chlor Šok granulát* je extrémně účinný při ošetření problematické vody. Po použití nezůstává v bazénu vázaný chlór. Jeho nevýhodou je, že „mate“ testování vody, měření hodnoty chlóru je po použití Oxi chlór Šok granulátu* nepřesné.

100513001_Oxi_chlor_shock_granulat_1kg

 

B/Bezchlórová varianta šokového ošetření: komponent 1 použijeme Kyslíkový granulát* nebo Kyslíkové tablety 20 g – mini*. Komponent 2 je Aktivátor*, který spouští dezinfekční účinnost kyslíkové složky. Přípravky je nutné vždy používat společně dle návodu.

Lze využít výhodné kyslíkové sady a to   Aktivátor 1 l + kyslíkové tablety 20 g 1 kg

Lze využít výhodné kyslíkové sady a to   Aktivátor 1 l + kyslíkový granulát 1 kg 

sada granulta- banner 100590601_Kyslikovy_aktivator_1l100591603_Kyslikovy_granulat_3kg

Přípravky označené hvězdičkou jsou biocidní. Používejte biocidy bezpečně, před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o výrobku.

 

 

 

Krok 4 – odstranění zákalu

Voda po přidání dezinfekčních prostředků zreaguje, začne „pracovat“. Může se zbarvit dle látek obsažených ve vodě. Bílý, mléčný zákal značí organické znečištění, tvrdou vodu nebo kombinaci obojího. Hnědý, průhledný vzhled vody bývá způsoben obsahem železa, zelený, průhledný zákal obsahem mědi. Zbarvení vody po šokové úpravě Vám pomůže identifikovat stav vody a naznačit, jakou chemii máte dále používat.

Po šokovém ošetření vody v odstupu několika hodin přidáme vločkovač. V případě silného zbarvení vody je nutné do úplného vyčištění hlídat čistotu filtračního zařízení a průběžně jej propírat.

100907601_Vlockovac_granulat_1kg100901601_Vlockovac_projiskrovac_1l

 

 

 

Máte-li tvrdou vodu, přidejte do bazénu přípravek Calzestab Eisenex. Ten neutralizuje vodní kámen, a nedovolí jeho usazování. Přidávaná chemie pak na obsah vodního kamene v bazénu nereaguje a nezvyšuje se tak její spotřeba.

101105001_Calzestab_Eisenex_1l

Do vody, která obsahuje kovy, přidáme přípravek Metal Magic, který umí kovy z vody odstranit. Účinnost můžeme zvýšit následným dodatečným přidáním tekutého vločkovače.

101093001_Metal_Magic_1l

 Nebo lze využít  startovací sadu za velmi zvýhodněných podmínek  - Bazénová sada - kyslíkové tablety, kyslíkový aktivátor, algicid, vločkovač, filter cleaner, compactal gel

Odzimování bazénu. Jak na to. Příprava bazénu na jaro

Na jaře, když se objevují pěkné slunné dny, už se mnozí těší, jak si půjdou zaplavat. Pokud jste ti šťastlivci, že máte svůj vlastní bazén doma, pak ještě před samotným koupáním je potřeba, abyste ho na novou sezónu připravili. A jak na to se dočtete v následujícím článku.

Rady pro odzimování bazénu

  • Odzimování se provádí v okamžiku, jakmile jsou teploty stabilně kolem 10 °C
  • Základním krokem je především začít novou sezónu s čistotou
  • V první řadě tedy odstraňte všechny mechanické nečistoty, které se během zimy do bazénu dostaly. I při správném zazimování na konci předcházející sezóny tento krok nikdy nevynechejte Jakékoliv mechanické nečistoty a rostlinné zbytky ve vodě jsou základem budoucích problémů
  • Po odkrytí bazénu a úklidu plováků, které sloužily k ochraně před porušením bazénu mrazem, se nejdříve odstraní nečistoty z bezprostředního okolí bazénu.
  • Poté následuje očištění stěn bazénu pomocí houbičky či jemného kartáče nad vodní hladinou. K tomuto kroku slouží speciální gelové prostředky. Doporučit můžeme například Čistič okrajů bazénů - Compactal gel a nebo  přípravek Compactal. 
  • Dalším krokem bude doplnění vody v bazénu asi 10 cm pod jeho okraj a osazení a zapojení filtrační jednotky. Můžeme to zvládnout sami nebo se obrátit na odborný servis. Nezapomeňte především dát pozor na uzemnění a vyzkoušení správné funkce proudového chrániče.
  • Také je třeba dát pozor na to, aby při zkoušení filtrační jednotky bylo již plně zavodněné čerpadlo.
  • Následně se odstraní pomocí hadice či bazénového vysavače usazeniny ze dna bazénu. Jejich množství může být po zimě skutečně veliké a doporučujeme vyprání filtrační vložky i několikrát za sebou.

S pomocí bazénové chemie

  • Bez bazénové chemie se při údržbě bazénu neobejdete.
  • První ošetření vody se provádí hned po napuštění (či dopuštění) bazénu vodou a jeho mechanickém vyčištění.
  • Pomocí šokové dávky chloru (přípravek  Chlor super shock – granulát v dávce 70 g na 10m³) provedeme první krok.
  • Následně přidáme dávku Algicid nepěnivý – pro zabránění vzniku řas (dávka 100–200 ml na 10m³ bazénové vody).
  • Poté by se měla na dva dny pustit bazénová filtrace na trvalý chod.
  • Filtrace by měla běžet bez urychlování protiproudem, protože tím může pouze klesnout její účinnost.
  • Pokud se voda zabarví po prvním ošetření do hněda či do zelena, je to známkou, že je v ní obsaženo železo či mangan. Odstranit lze pomocí speciálních přípravků jako je Calzestab či Metal Magic.
  • Hodnoty pH upravujeme asi týden po zachlorování bazénu.
  • Změříme hodnotu pH pomocí testeru a upravíme pH vody. K tomu slouží přípravky  CHemoform pH plus či Chemoform pH minus, dle aktuálně naměřených hodnot, aby hodnota pH činila optimálních 7,2–7,6.
  • Pokud je voda zelená od řas, je lepší mít hodnotu pH spíše o něco vyšší, aby chlorové přípravky měly vyšší účinnost. Toto ovšem platí pouze pro první čištění, kdy se bazén ještě aktivně nevyužívá.
  • V případě, že jste již na podzim nevyměnili písek ve filtraci a používáte jej více než dvě sezóny, je nyní ten nejvhodnější čas pro jeho výměnu, abyste měli v sezóně zajištěnou účinnou filtraci bazénové vody.


Po všech předchozích krocích již můžete přistoupit ke klasickému ošetření vody pomocí některých z multifunkčních tablet.

  • Jako zajímavou alternativu můžeme doporučit skvělé Multifunkční tablety
  • Nezapomeňte od počátku používat na zakrytí také solární plachty, které jednak uspíší vyhřátí bazénu na příjemnou teplotu a také zabrání spadu nečistot.

schudkydovody1

Za použití bezchlorové chemie GUAa

  • Podobně jako u jiných druhů chemie je nejdříve nutné dokonale vyčistit bazénové stěny a dno.
  • Po odstranění mechanických nečistot a vodního kamene vhodnými přípravky, jež jsou shodné jako u chlorové či jiné používané desinfekce
  • dopustíme bazén
  • upravíme hodnoty pH na optimální úroveň 7,2–7,6 a pustíme filtrační zařízení.
  • Podle stupně znečištění můžeme nadávkovat přípravek GUAa Flock v množství 10–15 ml/m³ vody. Flokulant (vločkovač) nám pomůže vysrážet nečistoty na dno bazénu a odtud je vysajeme bazénovým vysavačem či odsajeme hadicí.
  • Je vhodné znovu zkontrolovat filtraci a případně zařízení opět propláchnout.
  • Po odfiltrování všech nečistot přistoupíme k nadávkování GUAa Pool Shock v množství 20 ml/m³ vody. Po dokonalém promíchání vody se již můžeme koupat. Přípravky bezchlorové bazénové chemie GUAa se pak již používají podle doporučení.
Aromaterapie i ve vaší vířivce
  • Chcete posunout pocity uvolnění ve vašich soukromých lázních na další úroveň?
  • Jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou aromatické vůně, které přidáte do vody
  • Nejenom, že velmi příjemně voní, a tím dokonale doplňují požitek z horké koupele, ale mají také blahodárný vliv na vaše zdraví.

Pojďme se blíže podívat, co aromaterapie je, jak dokáže pomoci a jak lze naplno využít potenciál vonných esencí v domácím prostředí.

Co je to aromaterapie?

  • Aromaterapie je terapeutická technika, která využívá benefity některých vůní
  • Nejlepších účinků dosáhnete, pokud použijete čisté esenciální oleje, přičemž při dávkování stačí použít pouze malé množství
  • Zdravotní benefity aromaterapie pak mohou být doslova pozoruhodné
  • Na tomto místě je však důležité poznamenat, že pokud si přejete aromatickou koupel ve vířivce, je třeba použít produkty pouze k tomu určené. 

Benefity vířivkové aromaterapie- vůně do vířivky

  • Mnozí považují aromaterapii ve vířivce za perfektní doplnění jejich týdenní rutiny, obzvláště v rušných dnech plných stresu
  • Většina se pak shoduje také na tom, že aromaterapie jim lépe pomáhá uvolnit se, snižovat stres a dopřávat si tak i kvalitnější spánek
  • Konkrétní vůně dále nabízí ještě mnoho specifických benefitů, podle kterých si vlastníci vířivek mohou zvolit určitý esenciální olej. 

Následuje výčet některých z nejpopulárnější vůní s jejich hlavními benefity:

Eucalyptus

 Menthol

Vonná esence WHIRLPOOL AROMATIC Menthol 

Levandule 

 

Esence do vířivky Levandule

Citrusové vůně

  • Podporují koncentraci
  • Zlepšují trávení
  • Mají repelentní účinky
  • Jsou silně antiseptické

 

   Esence do vířivek Citronela

Ylang-Ylang

  • Snižuje stres a harmonizuje
  • Ulevuje od bolesti hlavy
  • Má afrodiziakální účinky
  • Působí proti nespavost

 

 

 

A které vůně do vířivky se líbí nejvíce Vám? 

Vonné esence v sauně

Sauna má bezesporu pozitivní účinky na regeneraci a psychiku člověka. Saunování je založeno na principu důkladného prohřátí celého organismu a jeho následném ochlazení. Na organismus však během saunování může blahodárně působit i vůně. Ta dokáže v sauně navodit nejen příjemnou atmosféru, ale přináší i mnoho dalších benefitů.

Blahodárné účinky přírodních vůní jsou známy po mnoho století. Léčbu pomocí vůní využívali již staří Číňané, Egypťané a Řekové. Ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie je právě sauna.

shutterstock_1303390897

Výhody aromaterapie v sauně

Používání esenciálních olejů v sauně má nepochybně mnoho výhod. Vůně dokáže v sauně navodit příjemnou atmosféru a zážitek a účinky saunování posunout ještě o úroveň výše. V sauně se vůně esenciálních olejů do organismu dostává především inhalací. Z nosu se vonné esence dostávají do mozku, do průdušek a do plic. V závislosti na konkrétních vlastnostech daného oleje mohou mít esenciální vůně protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky.

Další nespornou výhodou používání esenciálních olejů v sauně je jejich schopnost udržovat saunu čistou. Během saunování je pocení pro tělo prospěšným a žádoucím procesem. V samotném prostoru sauny však pocení vytváří ideální prostředí pro vznik bakterií a choroboplodných zárodků. Nicméně esenciální oleje saunu neustále čistí a sterilizují.

Jak provonět vaši saunu?

Cesta k příjemnému provonění sauny je velmi jednoduchá. Nejčastěji se využívají esenciální oleje. Ty lze v sauně aplikovat zpravidla dvěma způsoby.

  • Esenciální oleje je možné například použít jejich přidáním do vědra s vodou, kterou můžeme následně polévat saunové kameny.

  • Druhým způsobem je pořízení závěsné misky. Tu stačí umístit nad kamna a do ní přidat vodu s esenciálním olejem.

shutterstock_1660468495

Výběr oleje

Je důležité zmínit, že mezi esenciálními oleji do sauny jsou značné rozdíly z hlediska množství aromatických a účinných látek. Cena bývá často úměrná koncentraci látek v oleji. Levnější oleje tak nemusí splňovat svůj účel anebo může být jejich spotřeba až dvojnásobná.

Vonné esence do sauny 

Výběr konkrétní vůně je pochopitelně ryze individuální a může se navíc měnit podle nálady nebo ročního období. Vyplatí se tak mít k dispozici více aromat a střídat je podle aktuálního psychického a fyzického rozpoložení.

221-saunove-vonne-esence-250-ml