Novinky

Údržba bazénu během horkých dnů

Údržba bazénu a správná péče o bazénovou vodu je důležitou podmínkou příjemného letního koupání v průzračně čisté vodě. Díky kvalitní bazénové chemii údržba bazénu dnes již nemusí být tak náročná jako dřív. Během letních veder je však nutné být na pozoru a věnovat vodě v bazénu o něco větší péči než za normálních podmínek. Důvod je prostý. Během horkých dnů se voda v bazénu kazí mnohem rychleji než v chladnějším období.  

Horko kvalitě bazénové vody opravdu neprospívá, a proto je potřeba mít na paměti, že to, co běžně funguje při normálním počasí, během veder nemusí stačit.

 shutterstock_254911351

Kontrola vody

Kontrola vody je nezbytnou součástí péče o bazén. Bez pravidelné kontroly vody je jen stěží možné odhadnout, co voda v bazénu potřebuje. Během standardních teplot v koupací sezoně je vhodné ji provádět přibližně jednou týdně. Blíží-li se teplota vzduchu ke 30 stupňům, je potřeba kontrolovat kvalitu vody i několikrát týdně. Alfou a omegou je kontrola a údržba správné hodnoty pH. Teprve po vyřešení toho kroku je vhodné se pouštět do kroků dalších.

shutterstock_1126444166

Filtrování

Co se týče filtrování, za normálních podmínek platí zlaté pravidlo denního přefiltrování objemu vody v bazénu. Přestože elektřina za filtrování něco stojí, během horkých dnů se vyplatí dobu filtrování zdvojnásobit.

Písek ve filtraci

Doba, po které byste měli vyměnit písek ve filtraci, obecně nelze přesně stanovit. Záleží na typu a velikosti filtrace, objemu přefiltrované vody a dalších faktorech. V každém případě platí, že i když máte filtraci se zpětným proplachem, písek ve filtraci má svou životnost a stav písku je potřeba zkontrolovat právě během horkých dnů, kdy je filtrování vody nejdůležitější.

To stejné platí také v případě kartušové filtrace. Kartuš je potřeba měnit nebo čistit vícekrát během jedné sezony. Během horkých dnů, kdy by měla být voda filtrována delší dobu, je vhodné na čistotu kartuše opravdu důsledně dbát.

Pravidelná péče vyjde levněji

Pravidelná péče o bazén samozřejmě něco stojí. Vyjde však mnohem levněji než případné řešení zkažené vody. Stejné je to i s časem. Pravidelný čas věnovaný péči o vodu v bazénu je kratší než čas strávený případnou nápravou.

shutterstock_638547826

První pomoc zkažené vodě v bazénu

Pokud se voda v bazénu zkazí a ať už z jakéhokoliv důvodu, s nápravou je vhodné neotálet a počítat s časem a penězi navíc.

Například zakalenou vodu pomůže vyřešit vločkovač, který dokáže sloučit, pro filtraci jinak těžko zachytitelné, mikroskopické nečistoty. Vyřešit zakalenou vodu může také dosažení správné hodnoty pH.

122_laguna-flokul-ultra-vlockovac

Zelenou vodu způsobuje přemnožení řas. V takovém případě je opět nutné nastavit správnou hodnotu pH vody, a dále vodu takzvaně zašokovat pomocí přípravku chlor šok. Ten řasy zahubí, avšak vodu nevyčistí. Proto je nutné minimálně na 24 hodin zapnout filtraci a přidat do vody vločkovač.

143_laguna-chlor-sok

Solární sprcha – chytrý doplněk k bazénu

Letní koupání v bazénu na zahradě má samo o sobě své kouzlo. Benefity vlastního koupání netřeba připomínat a dnes navíc existují způsoby, jak koupání na zahradě posunout ještě o úroveň výš. Postačí k tomu malá investice de solární sprchy. Ta je praktickým, ekologickým a bezplatným zdrojem ohřáté vody u bazénu. Důvodů k pořízení solární sprchy existuje hned několik.

shutterstock_405738448

Předchází zanášení bazénu

Průzračně čistá voda je cílem každého majitele bazénu, a právě sprchování před koupáním dokáže výrazně předejít nadměrnému zanášení vody nečistotami. Do bazénu se tak z těla dostane méně bakterií, pylu, prachu a zbytků opalovacího krému. Výsledkem může být snadnější údržba vody v bazénu s nižší spotřebou bazénové chemie.

Sprcha po koupání

Důležitost sprchování po koupání je všem dobře známa. Jít se sprchovat do koupelny bytu ale není úplně praktické a komfortní. Solární sprcha u bazénu však přináší možnost opláchnout se ihned po koupání, a navíc venku na sluníčku.

Snadná instalace a žádné starosti

Instalace solární sprchy je jednoduchá. Stačí napojit klasickou zahradní hadici a případně sprchu nějakým způsobem připevnit, aby nespadla. Žádné stavební práce tak opravdu nejsou potřeba a sprchu lze navíc snadno přemístit. Jediným omezením pro umístění je dosah zahradní hadice s vodou.

Solární sprcha nevyžaduje téměř žádnou péči. Jedinou starostí je sprchu po koupací sezoně odpojit od hadice a někam uschovat.

Ekologická a bezplatná teplá voda

Ohřev vody ve sprše probíhá pouze díky teplému slunci. Komfort ve formě teplého sprchování u bazénu tak nepřináší žádné náklady na energie navíc. Teplou vodu ze solární sprchy lze samozřejmě využít i k běžnému osprchování po příchodu z práce a ušetřit tak za ohřev vody v koupelně.

Osvěžení

Není nutné se obávat, že by byla voda ve sprše příliš horká. Sprcha dokáže horkou vodu namíchat se studenou. Můžete si tak dopřát teplou, vlažnou i studenou sprchu. Právě možnost studené sprchy na zahradě potěší během parných letních dnů, když se vám zrovna nechce do bazénu. Sprcha navíc dokáže částečně vynahradit letní osvěžení těm, kteří bazén na své zahradě nemají.

shutterstock_421392655

Možnost umýt se po práci na zahradě

Solární sprcha na zahradě přijde vhod i v případě, že jste se během práce na zahradě zašpinili a nechcete špinaví procházet domem. Solární sprcha je tak mimořádně praktická i pro ty, kdo nemají bazén.

Nízká pořizovací cena

Pořizovací cena solární sprchy je velice přijatelná. U nás pořídíte solární sprchu za 2 990 Kč. Můžete si vybrat i barvu, která se vám nejvíce líbí, anebo se hodí do prostředí kolem vašeho bazénu.

5681_315242-00-solarni-sprcha-sunny-style-premium-lime--2--zm

 

Vonné esence v sauně

Sauna má bezesporu pozitivní účinky na regeneraci a psychiku člověka. Saunování je založeno na principu důkladného prohřátí celého organismu a jeho následném ochlazení. Na organismus však během saunování může blahodárně působit i vůně. Ta dokáže v sauně navodit nejen příjemnou atmosféru, ale přináší i mnoho dalších benefitů.

Blahodárné účinky přírodních vůní jsou známy po mnoho století. Léčbu pomocí vůní využívali již staří Číňané, Egypťané a Řekové. Ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie je právě sauna.

shutterstock_1303390897

Výhody aromaterapie v sauně

Používání esenciálních olejů v sauně má nepochybně mnoho výhod. Vůně dokáže v sauně navodit příjemnou atmosféru a zážitek a účinky saunování posunout ještě o úroveň výše. V sauně se vůně esenciálních olejů do organismu dostává především inhalací. Z nosu se vonné esence dostávají do mozku, do průdušek a do plic. V závislosti na konkrétních vlastnostech daného oleje mohou mít esenciální vůně protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antivirové účinky.

Další nespornou výhodou používání esenciálních olejů v sauně je jejich schopnost udržovat saunu čistou. Během saunování je pocení pro tělo prospěšným a žádoucím procesem. V samotném prostoru sauny však pocení vytváří ideální prostředí pro vznik bakterií a choroboplodných zárodků. Nicméně esenciální oleje saunu neustále čistí a sterilizují.

Jak provonět vaši saunu?

Cesta k příjemnému provonění sauny je velmi jednoduchá. Nejčastěji se využívají esenciální oleje. Ty lze v sauně aplikovat zpravidla dvěma způsoby.

 • Esenciální oleje je možné například použít jejich přidáním do vědra s vodou, kterou můžeme následně polévat saunové kameny.

 • Druhým způsobem je pořízení závěsné misky. Tu stačí umístit nad kamna a do ní přidat vodu s esenciálním olejem.

shutterstock_1660468495

Výběr oleje

Je důležité zmínit, že mezi esenciálními oleji do sauny jsou značné rozdíly z hlediska množství aromatických a účinných látek. Cena bývá často úměrná koncentraci látek v oleji. Levnější oleje tak nemusí splňovat svůj účel anebo může být jejich spotřeba až dvojnásobná.

Výběr konkrétní vůně je pochopitelně ryze individuální a může se navíc měnit podle nálady nebo ročního období. Vyplatí se tak mít k dispozici více aromat a střídat je podle aktuálního psychického a fyzického rozpoložení.

221-saunove-vonne-esence-250-ml

 

Aromata pro zpříjemnění zimních večerů

Měsíce, ve kterých převládá chlad a brzká tma, mohou být pro naše tělo náročné. Nedostatek denního světla a hřejivých slunečních paprsků nás více nutí zdržovat se doma v teple a zároveň vyvolává chmurnější náladu. Byla by tedy škoda si takový zimní večer nezpříjemnit vůní, která vás pohladí po duši a doplní chybějící energii.

Uvolněte tělo i mysl

Jedním z ideálních způsobů, jak načerpat síly do dalších dní, jsou aromaterapeutické masáže. Díky propojení s masírováním disponují možností úlevy od bolesti svalů, která se v zimních měsících zpravidla ozývá hlasitěji a při tom zprostředkovávají různé smyslové požitky

Kombinace některých vůní může například působit hřejivě jako med a zázvor, levandule pak navozuje klid a tlumí stres, čímž pomáhá s usínáním. V případě granátového jablka pak může dojít k navození letní atmosféry a vzpomínek na příjemné prožitky v teplejším ročním období. Masážní oleje tedy nabízejí celou škálu prožitků, které vás na konci aromaterapeutické masáže nechají naprosto zharmonizované

Masážní olej granátové jablko

Masážní oleje v naší nabídce vynikají tím, že obsahují dlouhý molekulární řetězec, díky kterému mají skvělou skluznost po pokožce. Olej tak zůstává na povrchu pokožky a nevsakuje se, nicméně zjemňuje a nezanechává mastný film.

Prostor pro relax

Další ze zaručených způsobů, jak si navodit pokojnou atmosféru, jsou prostorová aromata. Jsou určena k tomu, aby provoněla celou místnost, kterou obýváte. Jejich kouzlo spočívá v tom, že na vás působí při jakékoliv činnosti, kterou v dané místnosti provádíte a mají na váš organismus úlevný účinek. V naší nabídce se nacházejí prostorová aromata, která dávkuje odpařovací dávkovač, jenž zajistí rovnoměrné rozprostření vůně v místnosti..

Jestliže si toužíte už nyní ve svém domě navodit vánoční atmosféru, můžete toho docílit například vůní pomeranče, která mimo jiné probouzí novou energii a zároveň uvolňuje organismus. Velmi příjemně působí také santalové dřevo, které je proslulé svou vůní. Obsahuje dřevitou hřejivou složku, díky které působí antidepresivně a pomáhá při nachlazení. Ideální účinky během zimních měsíců má také eukalyptus, který disponujeme silnými povzbuzujícími účinky, podporuje krevní oběh a uvolňuje dýchací cesty.

Pokud byste chtěli svůj prožitek dovést k dokonalosti, stačí si jen pustit příjemnou relaxační hudbu, zapálit si několik svíček, či rozsvítit tlumené světlo a jen se ponořit do smyslných aromat. Vaše tělo to ocení!

Aromaterapie i ve vaší vířivce

Chcete posunout pocity uvolnění ve vašich soukromých lázních na další úroveň? Jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou aromatické vůně, které přidáte do vody. Nejenom, že velmi příjemně voní, a tím dokonale doplňují požitek z horké koupele, ale mají také blahodárný vliv na vaše zdraví.

Pojďme se blíže podívat, co aromaterapie je, jak dokáže pomoci a jak lze naplno využít potenciál vonných esencí v domácím prostředí.

Co je to aromaterapie?

Aromaterapie je terapeutická technika, která využívá benefity některých vůní. Nejlepších účinků dosáhnete, pokud použijete čisté esenciální oleje, přičemž při dávkování stačí použít pouze malé množství. Zdravotní benefity aromaterapie pak mohou být doslova pozoruhodné. Na tomto místě je však důležité poznamenat, že pokud si přejete aromatickou koupel ve vířivce, je třeba použít produkty pouze k tomu určené. 

Benefity vířivkové aromaterapie

Mnozí považují aromaterapii ve vířivce za perfektní doplnění jejich týdenní rutiny, obzvláště v rušných dnech plných stresu. Většina se pak shoduje také na tom, že aromaterapie jim lépe pomáhá uvolnit se, snižovat stres a dopřávat si tak i kvalitnější spánek. Konkrétní vůně dále nabízí ještě mnoho specifických benefitů, podle kterých si vlastníci vířivek mohou zvolit určitý esenciální olej. 

Následuje výčet některých z nejpopulárnější vůní s jejich hlavními benefity:

Eucalyptus

 • Zmírňuje symptomy při dýchacích potížích
 • Ulevuje od migrény
 • Snižuje bolest
 • Zlepšuje koncentraci

 Menthol

 • Uvolňuje horní cesty dýchací
 • Snižuje tělesnou teplotu
 • Působí relaxačně

Vonná esence WHIRLPOOL AROMATIC Menthol 

Lavender

 • Ulevuje od stresu
 • Navozuje hlubší spánek
 • Zlepšuje náladu

 

Esence do vířivky Levandule

Citrusové vůně

 • Podporují koncentraci
 • Zlepšují trávení
 • Mají repelentní účinky
 • Jsou silně antiseptické

   Esence do vířivek Citronela

Ylang-Ylang

 • Snižuje stres a harmonizuje
 • Ulevuje od bolesti hlavy
 • Má afrodiziakální účinky
 • Působí proti nespavosti

 

Z kterých vůní budete mít největší užitek vy?

Ochrana dřeva na jaře

Ochraňte dřevo před škůdci již během jara. 

LIGNOFIX I-PROFI KONCENTRÁT - BEZBARVÝ - ZELENÝ  - je kapalný přípravek k ošetření dřeva napadeného dřevokazným hmyzem (červotoč, tesařík apod.) a k preventivnímu ošetření dřeva proti dřevokaznému hmyzu v interiérech (střešní konstrukce, obložení, schody, podlahy atd.) a v exteriérech bez přímého a trvalého kontaktu se zemí (střešní podbití, dřevěné stavby, ploty, krovy atd.). Nesmí být použit na dřevo přicházející do přímého kontaktu s potravinami, nápoji a krmivy ani k ošetření dřeva na výrobu dětského nábytku a hraček. Barevná modifikace: bezbarvý, zelený.

Bezpečné užívání vířivky během zimy

sněhová vločka - jak užívat vířivku v zimě

Dlouhé, chladné zimní měsíce nás nutí k odpočinku, šetření energie a trávení času v teple a pohodlí domova. Ať už jste fanoušci zimní hibernace, nebo raději podnikáte dobrodružství venku, existuje jeden jistý způsob jak si zimu ještě více užít. Strávit nějaký čas ve vašich soukromých venkovních lázních.

V dnešní nejisté pandemické situaci není nahřívání bolavých kloubů a namožených svalů ve wellness centrech příliš komfortní. Něco jiného je však vaše soukromé wellness, kde si můžete odpočinout osamotě, či s vašimi blízkými. Používání vířivky v zimě však s sebou přináší drobná úskalí, která byste měli vědět než se do zimních radovánek pustíte.

OBMĚŇTE VODU

Vířivé vany i bazény vyžadují výměnu vody nejlépe každé tři měsíce. Abyste se vyhnuli riziku promrznutí vany během jejího vypouštění, proveďte výměnu nejlépe těsně před zimou, případně za co nejlepšího počasí.

Během výměny vody propláchněte vodovodní potrubí a veškerá zákoutí vany, abyste odstranili usazeniny a zlepšili její účinnost.

ZÁSOBA PŘÍSLUŠENSTVÍ 

Před zimní sezónou doporučujeme zkontrolovat stav vašich zásob a případně doplnit dostatek čistící chemie, filtrů, případně vonných esencí. Obzvlášť během svátků se řeší absence těchto věcí těžce.

OCHRANNÝ KRYT JE ZÁKLAD

Kvalitní ochranný kryt nejen chrání vodu před znečištěním z vnějšku, ale díky svým izolačním vlastnostem zabraňuje tepelným ztrátám a udržuje stálou teplotu vaší lázně. 

PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE HLADINU VODY

Za předpokladu, že klesne voda ve vaší vířivce příliš nízko, hrozí její zamrznutí, které často doprování poškození komponent a jejich nákladná oprava. 

ZABRAŇTE ZAMRZNUTÍ POTRUBÍ

Dokud všemi potrubími protéká ohřátá voda, neměla by v zimě zamrzat. Udržujte tedy vodu ohřátou a všechny ventily otevřené.

 žena ve vířivce - bezpečné užívání vířivky v zime

POKUSTE SE CO NEJVÍCE UŠETŘIT NA ENERGII

Udržování dobře vyhřívané lázně může spotřebovat spoustu energie. Abyste ušetřili, zvažte tyto tipy:

 • Omezte používání trysek, nebo je vypněte úplně. Studený vzduch snižuje teplotu horké vany.
  ● Kromě izolačního krytu zvažte i izolační obal na celou vířivku.
  ● Naplánujte ohřev vody na noc, kvůli levnějšímu tarifu za energii mimo špičku.
  ● Pod přenosnou vířivku umístěte izolaci z pěnové desky kvůli tepelným vlastnostem.
  ● Umístěte vířivku do rohu vystavenému slunci nebo na jih, aby byl kryt teplý a tál na ní sníh i led.
  ● Je energeticky účinnější udržovat stabilní teplotu i když se vířivka nepoužívá, než zvyšovat teplotu před každým použitím.

PRO VAŠE OSOBNÍ POHODLÍ

Noste čepici, aby vlasy zůstaly suché a zabraňovala ztrátě tělesného tepla. Mějte po ruce suchý župan a kvalitní pevné pantofle na cesty k vířivce a od ní.

Použití lázní nebo horké vany v zimě je příjemný zážitek, o který byste se neměli ochudit. Doufáme, že vám naše rady pomohly a přejeme vám příjemně strávenou zimní koupel.

Vířivé bazény pro dlouhé zimní večery

Potřebují vaše unavené klouby trochu péče navíc, nebo toužíte po pravidelné relaxaci, ale přitom nechcete utrácet za drahé návštěvy wellness center? Dnes si ukážeme, že pořízení vlastní vířivky není pouze výsada bohatých. I vy můžete trávit dlouhé zimní večery v pohodlí vlastní vířivky s vašimi nejbližšími. Dozvíte se, jaký přínos pro vaše  zdraví koupel má, nebo jakou vířivku vybrat.

vířivka v zimní krajině

Proč si pořídit vířivku v zimě? 

Odpočinek po náročném dni v práci, romantickou noc se ženou, či zasloužený relax poté, co ratolesti odejdou do hajan, si zaslouží každý. Nemusíte přitom utrácet statisíce za budování soukromého wellness. Vířivé bazény lze pořídit i do deseti tisíc korun. A to je velmi příjemná cena v porovnání s pravidelnými cestami za návštěvou lázní. Kromě financí totiž šetří hlavně váš čas. V pohodlí domova si tak užijete koupel přesně podle vašich představ. A to v naprostém soukromí, což je bezesporu jednou z hlavních výhod osobní vířivky. 

Narozdíl od bazénu na zahradě si radovánky ve vířivce můžete dopřát i v zimě. Pravidelné prohřívání promrzlého a bolavého těla bude mít blahodárný dopad na vaše zdraví. V případě zvolení přenosných, či nafukovacích vířivých bazénů můžete v průběhu roku měnit jeho využití v interiéru i exteriéru.

Slastný odpočinek za příznivou cenu

Pokud vás stále odrazují částky za pořízení vířivé vany, ale přesto toužíte po tom jednu takovou vlastnit, můžete se porozhlédnout po naší nabídce mobilních bazénů. Ty mají proti klasickým vanám i spoustu dalších výhod. Kromě násobně nižší ceny, než je to tomu u vířivých van, dominují svojí mobilitou a jednoduchostí užívání.

V našem e-shopu můžete vybírat z nabídky cenově dostupných vířivek za velmi příznivé ceny. S cenovkou pod 10 tisíc korun nabízíme například nafukovací vířivku NetSpa Bohemian, ideální pro čtyřčlennou rodinu. Bazény s pěnovou konstrukcí pak stojí něco přes dvacet tisíc korun. V případě mobilních vířivek ušetříte nejen investice do stavebních úprav, ale také prostor, pokud zrovna nemáte v plánu vířivku používat. Nafouknout či složit ji totiž můžete kdykoliv a téměř kdekoliv.

Vířivý bazén s přáteli

Kam vířivku umístit?

Před samotným výběrem je dobré si pečlivě rozmyslet základní parametry bazénu. Těmi předními jsou samotná velikost a počet lidí, pro které je bazén určen. To se odráží v množství spotřebované vody a samotné váze naplněného bazénu. Samotná konstrukce sice váží maximálně desítky kilogramů, po napuštění se však může blížit i jedné tuně. Myslet proto musíte hlavně na kvalitu a nosnost podlahy v interiéru. Pořízení takového bazénu do interiéru proto konzultujte s příslušným odborníkem. Umístění do patra se bez konzultace se statikem nedoporučuje. V případě venkovního využití dbejte na správný výběr materiálu podloží. Vířivka by měla stát na pevném, vyváženém a hladkém povrchu, nikoliv na písku či trávníku. Ideální umístění je například na podlahu terasy.

Blahodárné účinky vířivých van

V dnešní rychlé době je jedním z hlavních chronických problémů permanentní stres, spojený s méně kvalitním spánkem. Pravidelné koupele jsou jednou z nejlepších kompenzací, které si můžete dovolit i u vás doma. Pomáhají totiž při poruchách spánku, ale i při depresi, či bolestech hlavy. Díky zklidňujícímu účinku koupele pak dokonale zapomenete na starosti běžného života. Ne nadarmo je hydroterapie tradiční metodou péče o tělo a mysl již od starověku.

Tvar vířivých van a bazénů je přímo navrhnut pro maximální pohodlí a uvolnění. Promyšlené a ergonomické rozmístění trysek přesně masíruje nejvíce namáhané části vašeho těla. Teplá provzdušněná voda nadlehčuje tělo, čímž uleví vašim kloubům. Zároveň odstraňuje ztuhlost a otoky způsobené artritidou. 

V kombinaci s esenciálními vůněmi, či barevnými tóny přisvícení dokážete vytvořit dokonalou atmosféru pro každou příležitost a maximální relaxaci a uvolnění. Již po deseti minutách se bude vaše tělo cítit odpočatě. 

Stále nevíte jakou vířivku vybrat?

Při výběru byste měli zohlednit následující kritéria:

Cena

Pokud je vaším rozhodujícím parametrem cena, doporučujeme využít nabídky mobilních bazénu, které ačkoliv nenabízejí takové množství funkcí a doplňkového sortimentu, vše dohánějí svojí univerzálností. Zaplatíte za ně pouze zlomek ceny oproti profesionálním vířivým vanám.

Kapacita/velikost

Už víte, kolik lidí bude vaši vířivku využívat? Pokud vybíráte vířivku pro dva, značně ušetříte provozní náklady i potřebnou velikost prostoru. Vířivka pro sedm lidí však může přinést spoustu radosti při relaxování s přáteli. Připravit se však musíte na větší spotřebu vody, prostorovou náročnost i úměrně vyšší zatížení podlahy.

Celoroční využití, či příležitostná koupel

Každý jednotlivý typ vany či bazénu má své limity využití. Velký pozor proto při výběru dejte například na minimální venkovní teplotu při využití. 

Funkce a výbava vířivky

Zohlednit musíte i přídavné funkce, které vířivka nabízí. Ať jde rychlo ohřev, různé režimy masáží, využití slané vody, podsvícení, dotykový ovládací panel a spoustu dalšího. 

Další kritéria

Nezapomenout musíte i na negativní aspekty, jakými jsou spotřeba vody, hlučnost, péče o materiál a hlavně čištění a filtrace vody. Ty mohou být pro každý model různé.

Se správným výběrem vám rádi poradí naši specialisté, proto se na nás nebojte obrátit s jakýmikoliv dotazy. 

Výměna a vrácení zboží

VÝMĚNA A VRÁCENÍ ZBOŽÍ

REKLAMACE A VRÁCENÍ ZBOŽÍ

 • reklamace zboží 

v případě, že Vám bylo doručeno poškozené nebo vadné zboží informujte nás na email: info@virive-bazeny.cz Zašlete toto zboží zpět doporučeně na naší adresu: 

Formulář: reklamační-list

LUVR s.r.o.. 

Březina 39

67905 Březina u Křtin 

- o stavu Vaší reklamace Vás budeme neprodleně informovat

 

 • vrácení - odstoupení od kupní smlouvy

 pokud nejste spokojeni se zbožím, které Vám bylo doručeno , dle zákona ho můžete do 14 dnů od převzetí vrátit a to bez udání důvodu. 

Formulář : odstoupeni_od_smlouvy LUVR


Zboží k vrácení zasílejte spolu s formulářem odstoupení od kupní smlouvy na adresu:

LUVR s.r.o.

Březina  39

67905 Březina u Křtin 

T: 777625697

E: info@virive-bazeny.cz

Obchodní podmínky

obchodní společnosti LUVR s.r.o.,
se sídlem Březina 39, 67905 Březina u Křtin, identifikační číslo: 44013019
zapsané v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 2877,
pro prodej zboží prostřednictvím on-line obchodu umístěného na adrese www.virive-bazeny.cz.

1. ÚVODNÍ USTANOVENÍ


1.1. Tyto obchodní podmínky (dále jen „obchodní podmínky“) obchodní společnosti LUVR s.r.o., se sídlem Březina 39, 67905, identifikační číslo: 44013019, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 2877, (dále jen „prodávající“) upravují v souladu s ustanovením § 1751 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“) vzájemná práva a povinnosti smluvních stran vzniklé v souvislosti nebo na základě kupní smlouvy (dále jen „kupní smlouva“) uzavírané mezi prodávajícím a kupujícím-spotřebitelem (to je pouze taková fyzická osoba, která uzavírá kupní smlouvu mimo svoji podnikatelskou činnost jako spotřebitel (dále jen „kupující“) prostřednictvím internetového obchodu prodávajícího. Internetový obchod je prodávajícím provozován na webové stránce umístěné na internetové adrese www.virive-bazeny.cz (dále jen „webová stránka“), a to prostřednictvím rozhraní webové stránky (dále jen „webové rozhraní obchodu“).

1.2. Obchodní podmínky se nevztahují na případy, kdy osoba, která má v úmyslu nakoupit zboží od prodávajícího, je právnickou osobou či osobou, jež jedná při objednávání zboží v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci svého samostatného výkonu povolání.

1.3. Ustanovení odchylná od obchodních podmínek je možné sjednat v kupní smlouvě. Odchylná ujednání v kupní smlouvě mají přednost před ustanoveními obchodních podmínek.

1.4. Ustanovení obchodních podmínek jsou nedílnou součástí kupní smlouvy. Kupní smlouva a obchodní podmínky jsou vyhotoveny v českém jazyce. Kupní smlouvu lze uzavřít v českém jazyce.

1.5. Znění obchodních podmínek může prodávající měnit či doplňovat. Tímto ustanovením nejsou dotčena práva a povinnosti vzniklá po dobu účinnosti předchozího znění obchodních podmínek.

2. UŽIVATELSKÝ ÚČET

2.1. Na základě registrace kupujícího provedené na webové stránce může kupující přistupovat do svého uživatelského rozhraní. Ze svého uživatelského rozhraní může kupující provádět objednávání zboží (dále jen „uživatelský účet“). V případě, že to webové rozhraní obchodu umožňuje, může kupující provádět objednávání zboží též bez registrace přímo z webového rozhraní obchodu.

2.2. Při registraci na webové stránce a při objednávání zboží je kupující povinen uvádět správně a pravdivě všechny údaje. Údaje uvedené v uživatelském účtu je kupující při jakékoliv jejich změně povinen aktualizovat. Údaje uvedené kupujícím v uživatelském účtu a při objednávání zboží jsou prodávajícím považovány za správné.

2.3. Přístup k uživatelskému účtu je zabezpečen uživatelským jménem a heslem. Kupující je povinen zachovávat mlčenlivost ohledně informací nezbytných k přístupu do jeho uživatelského účtu.

2.4. Kupující není oprávněn umožnit využívání uživatelského účtu třetím osobám.

2.5. Prodávající může zrušit uživatelský účet, a to zejména v případě, kdy kupující svůj uživatelský účet déle než 60 měsíců nevyužívá, či v případě, kdy kupující poruší své povinnosti z kupní smlouvy (včetně obchodních podmínek).

2.6. Kupující bere na vědomí, že uživatelský účet nemusí být dostupný nepřetržitě, a to zejména s ohledem na nutnou údržbu hardwarového a softwarového vybavení prodávajícího, popř. nutnou údržbu hardwarového a softwarového vybavení třetích osob.

3. UZAVŘENÍ KUPNÍ SMLOUVY

3.1. Veškerá prezentace zboží umístěná ve webovém rozhraní obchodu je informativního charakteru a prodávající není povinen uzavřít kupní smlouvu ohledně tohoto zboží. Ustanovení § 1732 odst. 2 občanského zákoníku se nepoužije.

3.2. Webové rozhraní obchodu obsahuje informace o zboží, a to včetně uvedení cen jednotlivého zboží a nákladů za navrácení zboží, jestliže toto zboží ze své podstaty nemůže být navráceno obvyklou poštovní cestou. Ceny zboží jsou uvedeny včetně daně z přidané hodnoty a všech souvisejících poplatků. Ceny zboží zůstávají v platnosti po dobu, kdy jsou zobrazovány ve webovém rozhraní obchodu. Tímto ustanovením není omezena možnost prodávajícího uzavřít kupní smlouvu za individuálně sjednaných podmínek.

3.3. Webové rozhraní obchodu obsahuje také informace o nákladech spojených s balením a dodáním zboží. Informace o nákladech spojených s balením a dodáním zboží uvedené ve webovém rozhraní obchodu platí pouze v případech, kdy je zboží doručováno v rámci území České republiky.

3.4. Pro objednání zboží vyplní kupující objednávkový formulář ve webovém rozhraní obchodu. Objednávkový formulář obsahuje zejména informace o:

 • objednávaném zboží (objednávané zboží „vloží“ kupující do elektronického nákupního košíku webového rozhraní obchodu),
 • způsobu úhrady kupní ceny zboží, údaje o požadovaném způsobu doručení objednávaného zboží a
 • informace o nákladech spojených s dodáním zboží (dále společně jen jako „objednávka“).

3.5. Před zasláním objednávky prodávajícímu je kupujícímu umožněno zkontrolovat a měnit údaje, které do objednávky kupující vložil, a to i s ohledem na možnost kupujícího zjišťovat a opravovat chyby vzniklé při zadávání dat do objednávky. Objednávku odešle kupující prodávajícímu kliknutím na tlačítko „Odeslat objednávku“. Údaje uvedené v objednávce jsou prodávajícím považovány za správné. Prodávající neprodleně po obdržení objednávky toto obdržení kupujícímu potvrdí elektronickou poštou, a to na adresu elektronické pošty kupujícího uvedenou v uživatelském účtu či v objednávce (dále jen „elektronická adresa kupujícího“).

3.6. Prodávající je vždy oprávněn v závislosti na charakteru objednávky (množství zboží, výše kupní ceny, předpokládané náklady na dopravu) požádat kupujícího o dodatečné potvrzení objednávky (například písemně či telefonicky).

3.7. Smluvní vztah mezi prodávajícím a kupujícím vzniká doručením přijetí objednávky (akceptací), jež je prodávajícím zasláno kupujícímu elektronickou poštou, a to na adresu elektronické pošty kupujícího.

3.8. Kupující souhlasí s použitím komunikačních prostředků na dálku při uzavírání kupní smlouvy. Náklady vzniklé kupujícímu při použití komunikačních prostředků na dálku v souvislosti s uzavřením kupní smlouvy (náklady na internetové připojení, náklady na telefonní hovory) si hradí kupující sám, přičemž tyto náklady se neliší od základní sazby.

4. CENA ZBOŽÍ A PLATEBNÍ PODMÍNKY

4.1. Cenu zboží a případné náklady spojené s dodáním zboží dle kupní smlouvy může kupující uhradit prodávajícímu následujícími způsoby:

 • v hotovosti na dobírku v místě určeném kupujícím v objednávce;
 • bezhotovostně převodem na účet prodávajícího č. 2772307001/5500, vedený u společnosti Raiffeisenbank a.s. (dále jen „účet prodávajícího“);

4.2. Společně s kupní cenou je kupující povinen zaplatit prodávajícímu také náklady spojené s balením a dodáním zboží ve smluvené výši. Není-li uvedeno výslovně jinak, rozumí se dále kupní cenou i náklady spojené s dodáním zboží.

4.3. Prodávající nepožaduje od kupujícího zálohu či jinou obdobnou platbu. Tímto není dotčeno ustanovení čl. 4.6obchodních podmínek ohledně povinnosti uhradit kupní cenu zboží předem.

4.4. V případě platby v hotovosti či v případě platby na dobírku je kupní cena splatná při převzetí zboží. V případě bezhotovostní platby je kupní cena splatná do 7 dnů od uzavření kupní smlouvy.

4.5. V případě bezhotovostní platby je kupující povinen uhrazovat kupní cenu zboží společně s uvedením variabilního symbolu platby. V případě bezhotovostní platby je závazek kupujícího uhradit kupní cenu splněn okamžikem připsání příslušné částky na účet prodávajícího.

4.6. Prodávající je oprávněn, zejména v případě, že ze strany kupujícího nedojde k dodatečnému potvrzení objednávky (čl. 3.6), požadovat uhrazení celé kupní ceny ještě před odesláním zboží kupujícímu. Ustanovení § 2119 odst. 1 občanského zákoníku se nepoužije.

4.7. Případné slevy z ceny zboží poskytnuté prodávajícím kupujícímu nelze vzájemně kombinovat.

4.8. Je-li to v obchodním styku obvyklé nebo je-li tak stanoveno obecně závaznými právními předpisy, vystaví prodávající ohledně plateb prováděných na základě kupní smlouvy kupujícímu daňový doklad – fakturu. Prodávající je plátcem daně z přidané hodnoty. Daňový doklad – fakturu vystaví prodávající kupujícímu po uhrazení ceny zboží a zašle jej v elektronické podobě na elektronickou adresu kupujícího.

5. ODSTOUPENÍ OD KUPNÍ SMLOUVY

5.1. Kupující bere na vědomí, že dle ustanovení § 1837 občanského zákoníku, nelze mimo jiné odstoupit od kupní smlouvy o dodávce zboží, které bylo upraveno podle přání kupujícího nebo pro jeho osobu, od kupní smlouvy o dodávce zboží, které podléhá rychlé zkáze, jakož i zboží, které bylo po dodání nenávratně smíseno s jiným zbožím, od kupní smlouvy o dodávce zboží v uzavřeném obalu, které spotřebitel z obalu vyňal a z hygienických důvodů jej není možné vrátit a od kupní smlouvy o dodávce zvukové nebo obrazové nahrávky nebo počítačového programu, pokud porušil jejich původní obal.

5.2. Nejedná-li se o případ uvedený v čl. 5.1obchodních podmínek či o jiný případ, kdy nelze od kupní smlouvy odstoupit, má kupující v souladu s ustanovením § 1829 odst. 1 občanského zákoníku právo od kupní smlouvy odstoupit, a to do čtrnácti (14) dnů od převzetí zboží, přičemž v případě, že předmětem kupní smlouvy je několik druhů zboží nebo dodání několika částí, běží tato lhůta ode dne převzetí poslední dodávky zboží. Odstoupení od kupní smlouvy musí být prodávajícímu odesláno ve lhůtě uvedené v předchozí větě. Odstoupení od kupní smlouvy může kupující zasílat mimo jiné na adresu provozovny prodávajícího či na adresu elektronické pošty prodávajícího info@virive-bazeny.cz

5.3. V případě odstoupení od kupní smlouvy dle čl. 5.2obchodních podmínek se kupní smlouva od počátku ruší. Zboží musí být prodávajícímu vráceno do čtrnácti (14) dnů od odstoupení od smlouvy prodávajícímu. Odstoupí-li kupující od kupní smlouvy, nese kupující náklady spojené s navrácením zboží prodávajícímu, a to i v tom případě, kdy zboží nemůže být vráceno pro svou povahu obvyklou poštovní cestou.

5.4. V případě odstoupení od smlouvy dle čl. 5.2obchodních podmínek vrátí prodávající peněžní prostředky přijaté od kupujícího do čtrnácti (14) dnů od odstoupení od kupní smlouvy kupujícím, a to stejným způsobem, jakým je prodávající od kupujícího přijal. Prodávající je taktéž oprávněn vrátit plnění poskytnuté kupujícím již při vrácení zboží kupujícím či jiným způsobem, pokud s tím kupující bude souhlasit a nevzniknou tím kupujícímu další náklady. Odstoupí-li kupující od kupní smlouvy, prodávající není povinen vrátit přijaté peněžní prostředky kupujícímu dříve, než mu kupující zboží vrátí nebo prokáže, že zboží prodávajícímu odeslal.

5.5. Nárok na úhradu škody vzniklé na zboží je prodávající oprávněn jednostranně započíst proti nároku kupujícího na vrácení kupní ceny.

5.6. V případech, kdy má kupující v souladu s ustanovením § 1829 odst. 1 občanského zákoníku právo od kupní smlouvy odstoupit, je prodávající také oprávněn kdykoliv od kupní smlouvy odstoupit, a to až do doby převzetí zboží kupujícím. V takovém případě vrátí prodávající kupujícímu kupní cenu bez zbytečného odkladu, a to bezhotovostně na účet určený kupujícím.

5.7.Je-li společně se zbožím poskytnut kupujícímu dárek, je darovací smlouva mezi prodávajícím a kupujícím uzavřena s rozvazovací podmínkou, že dojde-li k odstoupení od kupní smlouvy kupujícím, pozbývá darovací smlouva ohledně takového dárku účinnosti a kupující je povinen spolu se zbožím prodávajícímu vrátit i poskytnutý dárek.

6. PŘEPRAVA A DODÁNÍ ZBOŽÍ

6.1. V případě, že je způsob dopravy smluven na základě zvláštního požadavku kupujícího, nese kupující riziko a případné dodatečné náklady spojené s tímto způsobem dopravy.

6.2. Je-li prodávající podle kupní smlouvy povinen dodat zboží na místo určené kupujícím v objednávce, je kupující povinen převzít zboží při dodání.

6.3. V případě, že je z důvodů na straně kupujícího nutno zboží doručovat opakovaně nebo jiným způsobem, než bylo uvedeno v objednávce, je kupující povinen uhradit náklady spojené s opakovaným doručováním zboží, resp. náklady spojené s jiným způsobem doručení. Nárok na úhradu nákladů spojené s dopravou má prodávající i v případě, kdy kupující odmítne převzít doručované zboží.

6.4. Při převzetí zboží od přepravce je kupující povinen zkontrolovat neporušenost obalů zboží a v případě jakýchkoliv závad toto neprodleně oznámit přepravci. V případě shledání porušení obalu svědčícího o neoprávněném vniknutí do zásilky nemusí kupující zásilku od přepravce převzít.

6.5. Další práva a povinnosti stran při přepravě zboží mohou upravit zvláštní dodací podmínky prodávajícího, jsou-li prodávajícím vydány.

6.6. Dodací termíny jsou závislé na skladové dostupnosti zboží. Pokud je zboží uvedeno jako "skladem", bude expedováno v nejbližším možném termínu, nejpozději však do 5-ti pracovních dní. Delší dodací lhůta je vždy řešena s kupujícím individuálně. Dostupnost zboží uvedená číselnou hodnotou (např. 14 dní) uvádá obvyklou dobu, za kterou je zboží po objednání u subdodavatele naskladněno. Tato hodnota je udána v pracovních dnech a dodací termín se může od uvedené hodnoty lišit.

7. PRÁVA Z VADNÉHO PLNĚNÍ

7.1. Práva a povinnosti smluvních stran ohledně práv z vadného plnění se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy (zejména ustanoveními § 1914 až 1925, § 2099 až 2117 a § 2161 až 2174 občanského zákoníku a zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů).

7.2. Prodávající odpovídá kupujícímu, že zboží při převzetí nemá vady. Zejména prodávající odpovídá kupujícímu, že v době, kdy kupující zboží převzal:

 • má zboží vlastnosti, které si strany ujednaly, a chybí-li ujednání, má takové vlastnosti, které prodávající nebo výrobce popsal nebo které kupující očekával s ohledem na povahu zboží a na základě reklamy jimi prováděné,
 • se zboží hodí k účelu, který pro jeho použití prodávající uvádí nebo ke kterému se zboží tohoto druhu obvykle používá,
 • zboží odpovídá jakostí nebo provedením smluvenému vzorku nebo předloze, byla-li jakost nebo provedení určeno podle smluveného vzorku nebo předlohy,
 • je zboží v odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a
 • zboží vyhovuje požadavkům právních předpisů.

7.3. Ustanovení uvedená v čl. 7.2. obchodních podmínek se nepoužijí u zboží prodávaného za nižší cenu na vadu, pro kterou byla nižší cena ujednána, na opotřebení zboží způsobené jeho obvyklým užíváním, u použitého zboží na vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou zboží mělo při převzetí kupujícím, nebo vyplývá-li to z povahy zboží.

7.4. Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že zboží bylo vadné již při převzetí. Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.

7.5. Práva z vadného plnění uplatňuje kupující u prodávajícího na adrese jeho provozovny, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží, případně i v sídle nebo místě podnikání.

7.6. Další práva a povinnosti stran související s odpovědností prodávajícího za vady může upravit reklamační řád prodávajícího.

8. DALŠÍ PRÁVA A POVINNOSTI SMLUVNÍCH STRAN

8.1. Kupující nabývá vlastnictví ke zboží zaplacením celé kupní ceny zboží.

8.2. Prodávající není ve vztahu ke kupujícímu vázán žádnými kodexy chování ve smyslu ustanovení § 1826 odst. 1 písm. e) občanského zákoníku.

8.3. K mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů z kupní smlouvy je příslušná Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869, internetová adresa: http://www.coi.cz.

8.4. Prodávající je oprávněn k prodeji zboží na základě živnostenského oprávnění. Živnostenskou kontrolu provádí v rámci své působnosti příslušný živnostenský úřad. Dozor nad oblastí ochrany osobních údajů vykonává Úřad pro ochranu osobních údajů. Česká obchodní inspekce vykonává ve vymezeném rozsahu mimo jiné dozor nad dodržováním zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.

8.5. Kupující tímto přebírá na sebe nebezpečí změny okolností ve smyslu § 1765 odst. 2 občanského zákoníku.

9. OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Dne 25.5.2018 vstupuje v platnost legislativa EU GDPR - Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Více o ochraně osobních údajů a jejich zpracování v rámci našeho e-shopu se dozvíte zde. Po 25.5.2018 jsou body 9.1 až 9.9 neplatné.

9.1. Ochrana osobních údajů kupujícího, který je fyzickou osobou, je poskytována zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

9.2. Kupující souhlasí se zpracováním těchto svých osobních údajů: jméno a příjmení, adresa bydliště, identifikační číslo, daňové identifikační číslo, adresa elektronické pošty, telefonní číslo (dále společně vše jen jako „osobní údaje“).

9.3. Kupující souhlasí se zpracováním osobních údajů prodávajícím, a to pro účely realizace práv a povinností z kupní smlouvy a pro účely vedení uživatelského účtu. Nezvolí-li kupující jinou možnost, souhlasí se zpracováním osobních údajů prodávajícím také pro účely zasílání informací a obchodních sdělení kupujícímu. Souhlas se zpracováním osobních údajů v celém rozsahu dle tohoto článku není podmínkou, která by sama o sobě znemožňovala uzavření kupní smlouvy.

9.4. Kupující bere na vědomí, že je povinen své osobní údaje (při registraci, ve svém uživatelském účtu, při objednávce provedené z webového rozhraní obchodu) uvádět správně a pravdivě a že je povinen bez zbytečného odkladu informovat prodávajícího o změně ve svých osobních údajích.

9.5. Zpracováním osobních údajů kupujícího může prodávající pověřit třetí osobu, jakožto zpracovatele. Kromě osob dopravujících zboží nebudou osobní údaje prodávajícím bez předchozího souhlasu kupujícího předávány třetím osobám.

9.6. Osobní údaje budou zpracovávány po dobu neurčitou. Osobní údaje budou zpracovávány v elektronické podobě automatizovaným způsobem nebo v tištěné podobě neautomatizovaným způsobem.

9.7. Kupující potvrzuje, že poskytnuté osobní údaje jsou přesné a že byl poučen o tom, že se jedná o dobrovolné poskytnutí osobních údajů.

9.8. V případě, že by se kupující domníval, že prodávající nebo zpracovatel (čl. 9.5) provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života kupujícího nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, může:

 • požádat prodávajícího nebo zpracovatele o vysvětlení,
 • požadovat, aby prodávající nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav.

9.9. Požádá-li kupující o informaci o zpracování svých osobních údajů, je mu prodávající povinen tuto informaci předat. Prodávající má právo za poskytnutí informace podle předchozí věty požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace.

10. ZASÍLÁNÍ OBCHODNÍCH SDĚLENÍ A UKLÁDÁNÍ COOKIES

10.1. Kupující souhlasí se zasíláním informací souvisejících se zbožím, službami nebo podnikem prodávajícího na elektronickou adresu kupujícího a dále souhlasí se zasíláním obchodních sdělení prodávajícím na elektronickou adresu kupujícího.

10.2. Kupující souhlasí s ukládáním tzv. cookies na jeho počítač. V případě, že je nákup na webové stránce možné provést a závazky prodávajícího z kupní smlouvy plnit, aniž by docházelo k ukládání tzv. cookies na počítač kupujícího, může kupující souhlas podle předchozí věty kdykoliv odvolat.

11. DORUČOVÁNÍ

11.1. Kupujícímu může být doručováno na elektronickou adresu kupujícího.

12. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

12.1. Pokud vztah založený kupní smlouvou obsahuje mezinárodní (zahraniční) prvek, pak strany sjednávají, že vztah se řídí českým právem. Tímto nejsou dotčena práva spotřebitele vyplývající z obecně závazných právních předpisů.

12.2 Je-li některé ustanovení obchodních podmínek neplatné nebo neúčinné, nebo se takovým stane, namísto neplatných ustanovení nastoupí ustanovení, jehož smysl se neplatnému ustanovení co nejvíce přibližuje. Neplatností nebo neúčinností jednoho ustanovení není dotknuta platnost ostatních ustanovení.

12.3. Kupní smlouva včetně obchodních podmínek je archivována prodávajícím v elektronické podobě a není přístupná.

12.4. Přílohu obchodních podmínek tvoří vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy.

12.5. Kontaktní údaje prodávajícího: adresa pro doručování Březina 39, 67905 Březona u Křtin, adresa elektronické pošty info@virive-bazeny.cz, telefon 777625697.

aktualizace proběhla 21.9.2019