Pohled do historie wellness

Již od dávných časů si lidé mnohých kultur rádi užívali výhod horkých pramenů. Zde si můžete přečíst, jaká je vlastně historie vířivých bazénů a kde všude je využívali.

Starověký Egypt

Byl to překvapivě starověký Egypt, kde začali využívat horké vířivé vany k terapeutickým účelům. Dle archeologických objevů se tyto bazény začaly využívat již 2000 let před Kristem. Tyto primitivní bazény byly vyhloubeny do skalnaté země a naplněny vodou, kterou zahřívaly nahřáté kameny, jenž se vhazovaly dovnitř. Modernější způsob ohřevu vody pochází z doby 600 let před Kristem, kde byla tato lázeň vyrobena pro krále Phraortese ze starověké Médie.

Antické Řecko

Obyvatelé antického Řecka stavěli své lázně poblíž přírodních zdrojů horké vody, tj. u vulkánů a geotermálních pramenů. Společenské akce se často konali právě v těchto centrech, v místech bohatých na minerální látky a teplou vodu. Mnozí z nejslavnějších řeckých filosofů, jako např. Hippokrates nebo Platón, psali již ve své době o přínosech hydroterapie, teplé vody a minerálů.

Římské impérium

Slovo „spa“, užívané pro vířivky je akronymem pocházejícím právě z Římské říše. Když se římští legionáři vraceli z bitvy, aby se vyléčili z válečných zranění a nemocí, vyhledávali horké prameny a stavěli kolem nich bazény, aby tato horká voda vyléčila jejich zranění. Říkali tomu "Sanus Per Aquam" (SPA), což v překladu znamená „léčit skrze vodu“. Kolem roku 25 před našim letopočtem začínají Římané v hojné míře využívat minerální a termální lázně pro účely společenského jednání, vyjednávají se zde politické dohody, obchody a například také sňatky patricijských rodin.

Stavěli obrovské lázně, kde mohla relaxovat stovka lidí najednou, postavili systém akvaduktů, které přiváděly minerální vody z dalekých částí říše a ve vývoji vířivých bazénů dospěli k vyhřívaným bazénům, pod kterými za zatápělo, aby byla voda dostatečně teplá a otroci pomoci velkých fukarů vháněli do těchto bazénů bublinky pro relaxaci. Většina velkých lázní však byla bohužel v době pádu Římské říše zničena a vývoj se tak poněkud pozastavil.

Asie

Po tisíce let se v celé Asii zaměřují na léčivé účinky horkých pramenů a minerálních pramenů. Toho využili i Američané, kteří se po Druhé světové válce vraceli domů a přivezli velké množství znalostí z této oblasti. Jedny z největších znalců v této oblasti jsou obyvatelé ostrovního státu Taiwan, což je způsobeno tím, že leží na geotermálním pásu zvaném Pacifický kruh ohně. Tento pás je znám největší koncentrací minerálních termálních pramenů na celém světě, které jsou navíc spojeny s únikem různých plynů ze země a tak bez umělé pomoci vytváří bublinkové lázně.

historicke-SPA

Moderní doba

Současné moderní technologie nám přinesly možnost užít si minerální vody a horkou vodu jinak než u přírodních pramenů. Vodu si můžete napustit do svého vířivého bazénu, přidat kapku vonného oleje a zapnout program, jaký chceme. Relaxace, masáž, odpočinek ... to vše v teple vašeho domu nebo na zahrádce pod letním sluncem nebo také ve vířivce obklopené sněhem, kdy se budete cítit v horké vodě jako v ráji.