Údržba bazénu během horkých dnů

Údržba bazénu a správná péče o bazénovou vodu je důležitou podmínkou příjemného letního koupání v průzračně čisté vodě. Díky kvalitní bazénové chemii údržba bazénu dnes již nemusí být tak náročná jako dřív. Během letních veder je však nutné být na pozoru a věnovat vodě v bazénu o něco větší péči než za normálních podmínek. Důvod je prostý. Během horkých dnů se voda v bazénu kazí mnohem rychleji než v chladnějším období.  

Horko kvalitě bazénové vody opravdu neprospívá, a proto je potřeba mít na paměti, že to, co běžně funguje při normálním počasí, během veder nemusí stačit.

 shutterstock_254911351

Kontrola vody

Kontrola vody je nezbytnou součástí péče o bazén. Bez pravidelné kontroly vody je jen stěží možné odhadnout, co voda v bazénu potřebuje. Během standardních teplot v koupací sezoně je vhodné ji provádět přibližně jednou týdně. Blíží-li se teplota vzduchu ke 30 stupňům, je potřeba kontrolovat kvalitu vody i několikrát týdně. Alfou a omegou je kontrola a údržba správné hodnoty pH. Teprve po vyřešení toho kroku je vhodné se pouštět do kroků dalších.

shutterstock_1126444166

Filtrování

Co se týče filtrování, za normálních podmínek platí zlaté pravidlo denního přefiltrování objemu vody v bazénu. Přestože elektřina za filtrování něco stojí, během horkých dnů se vyplatí dobu filtrování zdvojnásobit.

Písek ve filtraci

Doba, po které byste měli vyměnit písek ve filtraci, obecně nelze přesně stanovit. Záleží na typu a velikosti filtrace, objemu přefiltrované vody a dalších faktorech. V každém případě platí, že i když máte filtraci se zpětným proplachem, písek ve filtraci má svou životnost a stav písku je potřeba zkontrolovat právě během horkých dnů, kdy je filtrování vody nejdůležitější.

To stejné platí také v případě kartušové filtrace. Kartuš je potřeba měnit nebo čistit vícekrát během jedné sezony. Během horkých dnů, kdy by měla být voda filtrována delší dobu, je vhodné na čistotu kartuše opravdu důsledně dbát.

Pravidelná péče vyjde levněji

Pravidelná péče o bazén samozřejmě něco stojí. Vyjde však mnohem levněji než případné řešení zkažené vody. Stejné je to i s časem. Pravidelný čas věnovaný péči o vodu v bazénu je kratší než čas strávený případnou nápravou.

shutterstock_638547826

První pomoc zkažené vodě v bazénu

Pokud se voda v bazénu zkazí a ať už z jakéhokoliv důvodu, s nápravou je vhodné neotálet a počítat s časem a penězi navíc.

Například zakalenou vodu pomůže vyřešit vločkovač, který dokáže sloučit, pro filtraci jinak těžko zachytitelné, mikroskopické nečistoty. Vyřešit zakalenou vodu může také dosažení správné hodnoty pH.

122_laguna-flokul-ultra-vlockovac

Zelenou vodu způsobuje přemnožení řas. V takovém případě je opět nutné nastavit správnou hodnotu pH vody, a dále vodu takzvaně zašokovat pomocí přípravku chlor šok. Ten řasy zahubí, avšak vodu nevyčistí. Proto je nutné minimálně na 24 hodin zapnout filtraci a přidat do vody vločkovač.

143_laguna-chlor-sok