Co s manganem ve vodě?

Dobrý den, chtěla bys se poradit ohledně zakoupení bazénové dezinfekce GUAa. Bazén plníme studniční vodou, která obsahuje velké množství manganu. Doposud jsem používala chlorovou dezinfekci a voda mi vždy zhnědla, prý díky reakci chloru a manganu, trvalo několik dní, než se opět pročistila. Pokud bych začala používat bezchlorovou dezinfekci GUAa, přestane tento problém? Není v této dezinfekci jiná chemická látka, která bude s manganem reagovat podobně? Děkuji za odpověď

Obecně je voda s obsahem manganu vždy poněkud problematická. Mangan je většinou ve vodě vázaný se železem. Při použití chlóru dochází k oxidaci této sloučeniny a mangan se uvolní a způsobí hnědé zabarvení vody. Většinou to skončí tak, že se Vám vytvoří na dně takové “hnědé blatíčko”, jak se vysráží. Záleží samozřejmě na jeho celkové koncentraci.

Oxidační složky jsou ovšem součástí většiny přípravků bazénové chemie. Při použití kyslíkové bazénové chemie – kyslíkové tablety s aktivátorem, by byl problém stejný. U bazénové chemie GUAA je sice dezinfekční složka guanidin, tedy polymerová látka, která by problém se zhnědnutím vody nezpůsobila, ale součástí údržby vody je také oxidační složka GUAA Oxi, která je pak nezbytná pro zajištění průzračně čisté vody.

Řešení by byla asi následující:

1. Používat pouze složku GUAA bezchlorové chemie – maximálně tak 3-4 týdny. Pak by se voda musela hodně zředit (cca 1/2 objemu bazénu) a tím by se zajistilo částečné okysličení, byť vodou s manganem vázaným na železo.

2. Použít některý z tzv. maskovačů kovů – u nás prostředek Metal Magic, což jsou speciální přípravky, které zabraňují roztrhnutí vazby manganu se železem a pak použít bezchlorovou chemii GUAA i s přídavkem oxidačního prostředku GUAA Oxi. Účinnost maskovače bude ale opět záležet na celkové koncentraci manganu.

Možná nejlépe by bylo zkombinovat oba postupy, tedy použít Metal Magic a následně chemii GUAA, ale s mírným omezením dávkování oxidační složky a zajistit oxidaci také promícháním s novou vodou (opět ošetřenou Metal Magicem).

Asi se bude muset postup vyzkoušet, a až co Vám bude dobře fungovat, tak začít pak používat i dále.

Ještě mne napadlo jedno řešení. Nejdříve nechat vodu oxidovat (pomocí chloru nebo jiného oxidačního prostředku), počkat až se usadí hnědý zákal, a pak opatrně napustit bazén již vodou zbavenou manganu. Netuším ale jaký máte objem bazénu a zda by byl na takovéto řešení prostor.

Snad jsem Vás alespoň částečně navedl, jak problém vyřešit.Přeji hezký den