Likvidace řas v bazénu

Komu se nelení, tomu se nezelení…

Po vydatných deštích následujících po předchozích parných dnech se výrazně zvyšuje nebezpečí zmnožení výskytu řas, především v bazénech, kde se zanedbala pravidelná péče o vodu a snížila se doporučená hladina především volného chlóru. Řasy jsou díky větru a dešti zaneseny do bazénu, o který jsme se díky nepříznivému počasí přestali starat tak, jako když jsme jej pravidelně využívali pro koupání. A v tom je hlavní příčina problému. Pokud by se v bazénu udržovala požadovaná hladina aktivního chlóru v rozmezí 0,3 – 0,5 mg/lt a hodnota pH kolem 7 – 7,4 řasy by se nerozmnožily. Co tedy udělat, pokud se nám voda zazelená?

Kapka-vody

Likvidace řas

V první řadě je třeba si uvědomit, že jakékoliv použití bazénové chemie je nejúčinnější v rozmezí hodnot pH 7 – 7,4. Navíc řasám se také lépe daří ve vodě s vyšším pH. Prvním krokem tedy vždy musí být upravení hodnoty pH do tohoto rozmezí. V okamžiku, kdy jsme stabilizovali hodnotu pH (tedy cca po asi 4 – 6 hodinách), můžeme přikročit k vlastní likvidaci řas. Tyto jsou především citlivé na volný chlór. Ideální je tedy použití přípravků s jeho vysokou koncentrací. Přípravky jako Modrý šíp či Chlor Super šok CH granulát s vysokým obsahem chlornanu vápenatého jsou ideální volbou pro rychlou a účinnou likvidaci řas. Krátkodobě lze zvýšit pomocí těchto přípravků koncentraci volného chlóru až na hladinu 5 mg/lt (V případě hnědých řas až přes 8 mg/lt). Následně se ještě může použít i algicidní přípravek s preventivním účinkem proti růstu řas pro zvýšení účinnosti celého procesu.

U hnědých řas, které se usazují na stinných místech bazénu na stěnách je souvislost ještě i s vysokou tvrdostí vody, takže by se nejdříve měla voda změkčit přípravky Calzestab či Laguna Ca. Až po změkčení vody se přistoupí k použití chlorových a algicidních přípravků.

Udržujte vysokou koncentraci volného chlóru, dokud se nepodaří řasy zlikvidovat. Celou dobu by měla být filtrace neustále zapnutá. V okamžiku, kdy jsou řasy odumřelé, což může trvat až dva dny, se vypne filtrace a ještě by se měly mechanicky vyčistit stěny a dno bazénů kde se v drobných nerovnostech řasy mají tendenci udržovat a znovu následně množit.

Po odumření řas se pomocí vločkovače nechají řasy vysrážet jejich zbytky na dno bazénu. Pak se odstraní ze dna bazénovým vysavačem a při plné filtraci se voda dokonale pročistí. Nezapomeňte následně dokonale také vypláchnout filtrační písek, či důkladně opláchnout kartuši.

Prevence výskytu řas v bazénu

Pro preventivní potlačení růstu řas je ideální nadávkovat algicidní přípravky, které pak do budoucna zabrání opětovnému rozšíření nepříjemných řas. Algicidy v podobě přípravků Laguna ALG, Laguna ALG Blue či u bazénů s protiproudy Algicid Speciál nepěnivý by se měly ovšem používat již od začátku sezóny, abychom vůbec nemuseli podobné problémy řešit. V průběhu parného léta a vysoké zátěže bazénu by se také měly preventivně alespoň jednou týdně na noc použít i vysoce koncentrované chlorové přípravky, které rychle z vody vyprchají a druhý den se můžeme opět bez problémů koupat.

Prostředky pro likvidaci řas v bazénu:

Chlór Super Shock CH Granulát – prostředek s vysokým obsahem volného chlóru (chlornan vápenatý) určený pro šokovou desinfekci bazénů. Vhodný především pro bazény s měkkou vodou. Lze použít i k desinfekci studní s pitnou vodou. Pevný chlorový granulát s cca 68 % aktivního chlóru je rychle a prakticky beze zbytku rozpustný.

Laguna Modrý šíp - vynikající přípravek slouží k šokové dezinfekci bazénové vody s rychlým úbytkem přebytečného chloru z vody a možnosti koupání ve velmi krátké době po ošetření.

Laguna Chlór šok + 50% - Přípravek je určen pro šokovou (rychlou) dezinfekci bazénové vody, při uvedení bazénu do provozu, při extrémních podmínkách provozu bazénu (vysoké teploty, velký počet koupajících, bouřkové počasí apod.). Výhodné balení s 50% obsahu navíc.

Chlorový granulát rychlorozpustný - je určený k vyššímu a šokovému chlorování. Je pH neutrální, stabilizovaný pro všechny stupně tvrdosti vody. Obsahuje více než 50% aktivního chloru. Vhodný pro bazény s tvrdou vodou.

GUAA Pool Shock - přípravek je určen pro šokovou dezinfekci bazénové vody. Používáme jej při extrémních podmínkách provozu bazénu jako jsou vysoké teploty vody, velký počet koupajících, klimatické podmínky, výskyt řas nebo při jiných problémech. Moderní prostředek bezchlorové chemie na bázi polymerů.

BLUE Star tabs O2 Algicid - kombinované tablety - dezinfekční prostředek s algicidem pro bezchlorovou dezinfekci bazénové vody na bázi aktivního kyslíku.

Laguna ALG - přípravek bazénové chemie určen k prevenci a likvidaci řas přítomných v bazénové vodě. Ničí většinu běžných řas a má baktericidní účinky. Byl testován na kožní a oční dráždivost s negativním výsledkem.

Algicid speciál nepěnivý - přípravek určený pro boj s vodní řasou. Absolutně nepěnivý, vhodný pro použití v bazénech s protiproudy a ve vířivých vanách, pH neutrální, bez chuti a bez zápachu.

Laguna ALG Blue (algicid proti řasám) - přípravek bazénové chemie v kapalné formě jež je určen k prevenci a likvidaci řas v bazénové vodě.