Jak vyčistit vodu bez použití chloru?

Je polovina léta, krásné počasí střídají bouře a přívalové deště a váš bazén překypuje životem? Dost možná ne tak úplně žádaným. Sinice, bakterie nebo řasy jsou v tomto období častým problémem, který se však dá řešit mnoha způsoby. V minulém měsíci jsme si představili pár základních metod čištění vody bez pomoci chloru. Dnes se podíváme na pár dalších.

Chlor a jeho neduhy

Na dezinfekci vody v bazénu se pro svoji vysokou účinnost hojně využívají dezinfekční přípravky s obsahem chloru, které však s sebou nesou řadu vedlejších efektůZ dlouhodobého hlediska například zasahují do chemického složení vody a snižují její kvalitu. Při častém vystavování se chlorované vodě může docházet i ke kožním problémům, oslabení imunitního systému a nezdravé je též (byť nechtěné) pití chlorované vody v bazénech. Pokud chcete předejít zdravotním obtížím, je nezbytně nutné nepřekročit maximální koncentraci 0,3 mg/l určený Vyhláškou vlády ČR č. 252/2004.

Čištění pomocí UV lampy

Mnohem šetrnější a a bezpečnější alternativou je čištění pomocí UV lampy. Lampa se specifickým, lidským okem neviditelným spektrem světla odstraňuje bakterie a viry. 

Narozdíl od dezinfekce chlorem nehrozí předávkování, které by způsobovalo zdravotní komplikace. Ani při častém používání nemění chemické složení vody současně z dlouhodobého hlediska udržuje bazén ve vynikajícím stavu.

Šokové čištění bez obsahu chloru

Pokud váš bazén trpí neduhy, na které pomůže jenom šoková terapie, ale přesto se chcete vyhnout použití chloru, může vám pomoci přípravek H2O Pool Shock. Jeho silný i dlouhodobý účinek pomůže vyčistit vodu i při extrémním zatížení. Oproti UV lampám má ale opět tu nevýhodu, že při špatné koncentraci může způsobovat podráždění kůže či očí a další vedlejší účinky typické pro bazénové čističe.

Bezchlorová dezinfekce H2O Pool Shock

Bezchlorová bazénová chemie GUAA

Moderní řešení představuje bezchlorová bazénová chemie GUAa, která spolehlivě udrží vodu křišťálově čistou. Narozdíl od chloru dlouhodobě potlačuje růst řas a její používání nenese tolik nežádoucích účinků. V naší nabídce bezchlorových chemií naleznete dezinfekci GUAA pro bazény i výřivky


Bezchlorová dezinfekce GUAA Pool Small Pool Set

Blíže jsme si tento moderní způsob údržby představili v našem dřívějším článku, kde naleznete také podrobný návod, jak bazén uvést do provozu.