Jak správně zazimovat bazén?

Zazimování bazénuSkončilo léto a čas běžného využívání venkovních bazénů. Pokud nemáte vhodné zastřešení a nejste zrovna příznivci otužování, začíná pomalu období myslet na správné zazimování bazénu. Je lepší se včas připravit a než začne padat listí a uhodí první přízemní mrazíky ošetřete správně vodu v bazénu aby příští sezóna mohla začít s plnou parádou. Připravili jsme pro Vás pár tipů jak správně zazimovat bazén za pomocí bazénové chemie a mechanických zařízení a předejít nepříjemným překvapením po jeho jarním odkrytí.

Správně by se měl bazén zazimovat v okamžiku, kdy venkovní teploty začnou klesat na úroveň cca 10 stupňů Celsia. Hlavní ovšem je, aby noční teploty neklesly pod bod mrazu. V případě, že jsou teploty vyšší, probíhají v bazénu běžné procesy, včetně růstu řas a mikroorganismů, takže je důležité i když již bazén nevyužíváte, alespoň jednou za 14 dní zkontrolovat pH a použít bazénovou chemii pro zajištění čistoty vody. Jakmile se ochladí pod 10 °C můžeme připravit bazén na zimu.

Zazimování bazénu se děje ve dvou fázích – mechanické odstranění všech nečistot z vody, stěn a dna bazénu a následné použití vhodné bazénové chemie.


Postup při zazimování bazénu

  • V první řadě změřte a následně upravte hodnotu pH, celkovou alkalitu a případně i tvrdost vody. Hodnota pH by měla být optimálně na úrovni 7.2-7.6, alkalita: 80-120 ppm; Tvrdost vápníku: 180-220 ppm. Následně použijte šokovou chlorovou desinfekci ( přípravky Laguna Modrý šíp nebo Chlorový granulát rychlorozpustný). Pokud používáte kyslíkovou chemii tak použijte Laguna OXI šok. V případě, že používáte bezchlorovou chemii GUAA použijte přípravek GUAA-Pool Shoock, který ideálním prostředkem pro zabránění růstu mikroorganismů, řas a hub a udržuje si své vlastnosti i po roztání vody v bazénu.
  • Po použití chlorového šokového prostředku nechejte opět klesnout hladinu chloru na běžnou úroveň, vysoká koncentrace by při použití následujících postředků pro zazimování bazénu mohla jejich účinnost oslabit. Především algicidní účinek a mohla by také poškodit zazimovací plachtu.
  • Za pomocí síťky, kartáče a nebo případně bazénového vysavače odstraníme mechanicky všechny nečistoty z bazénové vody. Pro vysrážení drobných částeček se dá také použít některý flokulant po jehož aplikaci necháme vodu důkladně přefiltrovat. Vytáhneme bazénové schůdky a připravíme je po očištění na uskladnění.
  • Po mechanickém vyčištění bazénu a přefiltrování vody se použije dezinfekční a algicidní přípravek bazénové chemie Zazimovací roztok nebo Laguna Zima (pouze v případě použití GUAA-POOL Shocku není třeba tyto prostředky používat). Tyto prostředky bazénové chemie nám působí proti tvorbě řas, bakterií, a proti usazování vápníku a dalších krystalických solí na stěnách bazénu v zimním období. Tím se nám výrazně usnadní uvedení bazénu do provozu na jaře. U zazimovacího roztoku se používá koncentrace 200 ml na 10m3, v případě velice tvrdé vody můžeme dávku až zdvojnásobit. Zazimovací roztok nejprve rozmícháme s vodou a pak vlijeme podél stěn do bazénu a necháme vodu důkladně promíchat. Dávkování prostředku Laguna Zima je cca 500ml na 10m3.
  • Po důkladném promíchání bazénové vody by se hladina měla snížit pod úroveň technologických prostupů ve stěnách bazénu jako jsou trysky, skimmer, protiproudy a pod.. Voda by měla být minimálně 15 cm pod úrovní těchto prostupů, abyse v případě intenzivnějších srážek v zimě nezvedla hladina nad tyto propustě. Pokud by k tomu mělo dojít, je třeba použít ponorné čerpadlo a vodu opět odčerpat.
  • Pro vyčištění stěn bazénu nad novou úrovní hladiny se může použít speciální přípravek bazénové chemie – Čistič okrajů bazénu Compactal Gel, nebo Laguna Clear. Tyto prostředky pomohou ve spojení s mechanickým čištěním odstranit veškeré usazeniny ze stěny bazénu.
  • Odsajeme veškerou vodu z oběhových systémů, aby se zabránilo jejímu zamrznutí v zimních měsících a následnému poškození zařízení. Ve vlastním bazénu se doporučuje vodu ponechat, protože tím můžeme pomoci zamezit možné destrukci tělesa bazénu v důsledku jarního stoupání spodní vody.
  • U stabilních filtračních zařízení, umístěných v šachtách, kůlnách, altáncích apod. kde hrozí zamrznutí je nutné vypustit z nádoby s pískem vodu a motor s čerpadlem odpojit a uložit na místo, kde nebude vystaven mrazu. Rovněž také doporučujeme rozebrat veškerá šroubení a pomocí vysavače vysát vodu z potrubí mezi bazénem a filtrací. Pokud je filtrace umístěna ve vytápěném prostoru, stačí pouze provést odsátí vody z potrubí a není třeba provádět demontáž čerpadla. V případě, že uvažujeme o použití filtračního písku i v následující sezóně, měli bychom jej důkladně proprat právě nyní.
  • Na hladinu můžeme aplikovat pískem částečně naplněné PET láhve, které nám pomohou ochránit stěny bazénu při rozpínání ledu. Hladina vody by se měla po výše uvedených krocích zakrýt pomocí zazimovací plachty, aby se tím zabránilo spadu nečistot a listí do již vyčištěné vody připravené na zazimování.

    zazimovano-bazenu

Starší články o zazimování bazénů:

  • Zazimování bazénů - starší článek věnovaný problematice jak správně zazimovat bazén z roku 2014.
  • Zazimování bazénů - opět k tématu zazimování, který jsme uveřejnili v roce 2012.
  • Zazimování bazénů - článek o zazimování bazénů z roku 2011.