Co je vyvločkování nečistot?

Kdo by se chtěl koupat ve špinavé vodě, že? Abyste měli zářivě čistou vodu, je někdy nutné provést tzv. vyvločkování nečistot. Pomohou vám k tomu speciální prostředky, tzv. flokulanty.

Vyvločkování krok za krokem

Ve vodě bazénu jsou někdy přitomny různé mikroskopické částice, které zhoršují kvalitu vody a její průzračný vzhled. Zákaly mohou vznikat přítomností zvýšené koncentrace iontů vápníku, železa, manganu nebo mohou být přinášeny do bazénu koupajícími, např. mýdlem či sprchovými gely. Tyto částice obalují bakterie a viry, které tak lépe vzdorují dezinfekci a dochází tím ke zhoršování kvality bazénové vody.

laguna_vlockovace

V mnoha případech filtrační zařízení již nemusí být dostatečným řešením. Proto je nutné přistoupit k tzv. flokulaci neboli vyvločkování nečistot. Jde o fyzikálně chemický proces, kterým se z vody odstraňují koloidní látky anorganického a organického původu. K tomuto procesu slouží různé vločkovače, např. Floccer - vločkovač granulát od firmy Chemoform nebo od společnosti Stachema dodávaná Laguna flokul ultra. Cílem vyvločkování je vytvořit takové podmínky, aby se nečistoty přítomné ve vodě převedly do separovatelné formy – větších celků, které lze z vody odstranit sedimentací, nebo filtrací. Seznam přípravků, které k vyvločkování můžete použít, najdete zde.

Někdy pomohou s vyvločkováním také přímo multifunkční tablety, které kromě vlastního ošetřrní vody chlorem obsahují také látky podporující vyvločkování. Takovéto přípravky jsou ideálnm pomocníkem v okamžiku, kdy se nechcete příliš zabývat starostmi o vodu a hledáte co nejjednodušší řešení v podobě "univerzální tablety". Doporučit můžeme například Multifunkční tablety 6v1 či Multifunkční tablety pomalurozpustné mini, vhodné pro ošetření menších bazénů.

Existují také speciální přípravky pro vločkování, například takový Fosfát Stop bez obsahu solí hliníku vysráží těžko odbouratelné fosfáty z bazénové vody. Sráží rozpuštěné fosfáty do větších, filtrovatelných částic.