Bromové tablety

Bromové tablety jak náhrada za chlorové tablety se používají standardně v USA, ale jejich obliba stále roste i v západní Evropě. Především nacházejí uplatnění v lázních a při ošetření vody ve vířivkách, kde je voda výrazně teplejší, než v klasických bazénech. Brom, jako desinfekční prostředek není tak cítit jako klasická chlorová bazénová chemie a je také podstatně méně dráždivý. Proto jej volí jako alternativu pro ošetření bazénové vody lidé trpící alergiemi právě na chlorové prostředky. Další výhodou je větší stabilita bromových prostředků v teplejších vodách (Whirlpooly, SPA) oproti chlóru, ale i kyslíkovým tabletám. Použití brómu má také minimální vliv na hodnotu pH vody.

Jednoduchá aplikace bromových tablet:

Aplikace pomocí 20 gramových tablet do plováku či automatického dávkovače představuje snadné řešení při údržbě vířivky či bazénu. Vedle kyslíkové chemie a bezchlorové bazénové chemie GUAA jsou bromové tablety jednou z vodných alternativ k chlóru. Je pak na každém uživateli vířivky, ke kterému způsobu ošetření vody se spíše přikloní.

Dávkování bromových tablet:

Východiskem při ošetření vody je v první řadě srovnání hodnoty pH do rozmezí 7 – 7,2. Ideální koncentrace volného bromu v klasických bazénech je pak v rozmezí 2 – 4 mg/litr. V případě whirlpoolů s teplejší vodou (nad 30°C) se doporučuje hodnota 3 – 6 mg/litr. Vždy bude záležet na celkovém zatížení bazénu v provozu a tomu by se mělo přizpůsobit i dávkování. Při prvním dávkování do bazénové vody se může použít 4 – 5 tbl na m3 vody, aby se dosáhlo co nejdříve požadované koncentrace.

Hodnota pH a koncentrace bromu by se měla v prvním týdnu měřit každé dva dny. Po ustálení hodnot stačí již kontrola cca 1 – 2x za 14 dní. Při běžném dávkování se dávají 2 až 3 bromové tablety na 1000 litrů jednou za 8 – 14 dní. Nedávkujte přímo do vody ve vířivce, při styku s plastovými povrchy může dojít k vybělení materiálu a také k lokálnímu předávkování bromu.

Šokové ošetření vody

Jednou za čas bude potřeba bazén či vířivku důkladně vyčistit před napuštěním nové vody. Postup je jednoduchý. Vodu je třeba ošetřit velkou dávkou chloršoku a počkat, až dojde k úplnému vyčištění jak bazénové vody, tak vlastních rozvodů. Následně je optimální vodu vypustit a nově napustit s tím, že tento postup se může opakovat 1 x za měsíc až 1 x za rok vždy dle zatížení a potřeb. Tímto postupem dojde k odstranění většiny problémů. Při správné údržbě se však frekvence tohoto ošetření blíží vypouštění 1 x za rok a více...

Nevýhody bromových tablet:

Brom je jen slabé oxidační činidlo a není schopný odstraňovat dokonale organické znečištění v bazénech a vířivkách jako chlor, který je i oxidantem. Je proto potřeba občas provést samostatné šokové ošetření vody, jak píšeme výše.

Je také potřeba poněkud vyšší dávkování brómu než u chlorových tablet. Bromové tablety jsou také poněkud dražší než tablety chlorové.

Pozor – V žádném případě nekombinovat s chlorovými přípravky. Mohou vnikat sloučeniny zdraví škodlivé. Naopak je možné použití bromových tablet v kombinaci s přípravky na bázi guanidinu – bezchlorová bazénová chemie GUAA.

Kristalove-cista-voda

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení